Nagyon ritkán írok számomra negatív dolgokról, hiszen alapvetően igyekszem a dolgok pozitív oldalát keresni. Most azonban kicsit kivételt teszek, mert szeretném valahogy kifejezni, mennyire elszomorít, ami a Black Friday körül történik errefelé. :(
A Black Friday az USA-ból indult évekkel ezelőtt és az amerikai Hálaadás utáni napot jelöli. (Az USA-ban a Hálaadás november végén van, míg Kanadában októberben, hiszen itt, északabbra hamarabb jön el az aratás és ezzel együtt a tél időszaka is). A Black Friday tulajdonképpen a karácsonyi vásárlási szezon/láz kezdetét jelöli, amikor a legnagyobb bevásárlóközpontok jóval korábban nyitnak a megszokottnál, sokszor akár hajlani 4-kor. (De olyan is előfordult, hogy egyesek már éjfélkor.) :(( Azt persze említenem sem kell, hogy hatalmas leárazások vannak mindenfelé ezen a napon, ami az embereket eszeveszett vásárlásra ösztönzi... Mindezek eredményeképpen 2005 óta a Black Friday lett a legforgalmasabb nap vásárlás szempontjából egész évben(!), és a legtöbb nagy multinak persze az év legnagyobb bevételét is jelenti ez egyben.
Mivel erre a napra nagyon sok kanadai megy le az USA-ba és tölt el ott egy-két napot a jóval alacsonyabb árak miatt, így Kanada is felhúzta a kesztyűt, azt remélve, hogy itt tudják tartani a vásárlókat, no és a pénzüket. Az egyik legnagyobb kanadai mall (otthon pláza) szolgáltató, a Cadillac Fairview szintén korábban nyitja meg bevásárlóközpontjait, a szokásos 9:30 helyett már 6-kor vagy 7-kor (malltól függően) nyitva lesznek holnap.
Tudom, hogy nem kéne ezen sem csodálkoznom, sem szomorkodnom, hiszen tény, hogy fogyasztói társadalomban élünk. De mégis rossz nézni, ahogy az emberek egymás hegyén-hátán tülekednek ilyenkor és hosszú órákat - akár egész éjszaka - állnak sorba, csak hogy v-á-s-á-r-o-l-h-a-s-s-a-n-a-k az elképesztő tömegben!! Az pedig külön "élvezet", hogy mennyire befolyásolhatóak vagyunk és komolyan boldog mindenki, hogy mekkora üzletet csinált, miközben csak annyi történt, hogy jóval több pénzt húztak ki a zsebéből, mint amennyit egyébként költött volna. Mert hát itt szó sincs szükségről... hacsak nem a pénzköltés "szükségéről"... :((((
De hogy ne csak erről szóljon a bejegyzés, szeretnék megemlíteni egy sokkal értelmesebb kezdeményezést, mégpedig a Movembert. :) A mozgalom 2003-ban, Ausztráliában kezdődött és azóta a világ több országában férfiak ezrei növesztenek bajszot novemberben. Ezzel egyidőben persze adományokat gyűjtenek és igyekeznek felhívni a figyelmet a férfiak egészségügyi problémáira, amiről igen keveset beszélünk (Kanadában a prosztatatrák és bizonyos mentális betegségek kerültek fókuszba). Országok, melyek részt vesznek a programban: Új-Zéland, Anglia, Irország, USA, Kanada, Dél-Afrika, Finnország, Hollandia, Dánia, Norvégia, Belgium, Csehország, Spanyolország, Hong Kong, Singapúr, Franciaország, Németország, Svájc, Svédország és Ausztria. (Magyarország egyenlőre még nem...)
Azok a férfiak, akik részt kívánnak venni a programban, november elsején regisztálják magukat a hivatalos oldalon egy szépen megborotvált arccal, majd egész hónapban növesztik a bajszukat, miközben szponzorokat, támogatókat keresnek maguknak. Ily módon egy hónapon keresztül a férfiak élő, mozgó reklámtáblaként hívják fel a többiek figyelmét a férfiak egészségügyi problémáira és arra, mennyire fontos ezekről többet beszélnünk.
Tavaly Kanada rekordot döntött, hiszen több, mint 250.000 férfi növesztett bajszot és több, mint 32.7 millió dollárt gyűjtöttek össze a prosztatarák kutatásra, messze többet, mint bármely más ország. Nem semmi teljesítmény. :)
Azt gondolom, hogy az egyes országok által kiválasztott bizonyos férfi betegségek fókuszba kerülése mellett talán ugyanolyan fontos a férfiak attitűdjéről, a betegségekhez való hozzáállásukról beszélni. A nők sokkal jobban odafigyelnek arra, hogy rendszeresen elmenjenek a szükséges vizsgálatokra, a férfiak azonban gyakran csak legyintenek egyet, hogy köszönik szépen, ők jól vannak. Gondolom sokaknak ismerős a helyzet. Sok férfinak ugyanis komoly erőfeszítésébe telik, hogy orvoshoz menjen, hogy megvizsgáltassa magát, amikor semmi problémája nincs (néha még akkor is, ha van). Egy itteni tűzoltó, Chad Crawford aki csapatának vezetője az ezévi Movember mozgalomban, azt mondta erre, hogy "strong guys don't get checked", ami szerinte egy nagyon veszélyes attitűd. Szerinte van egy "kód" a férfiakban, ami a kockázatok vállalására és a gyengeségek elfedésére ösztönzi őket. Emiatt "they are also more likely to be murdered, to commit suicide and to overdose. These statistics hold true across racial and class lines."
Ha létezik ilyen "férfi kód", ha nem, ezt a fajta hozzáállást fontos első lépésként felismerni, tudatosítani a férfiaknak maguknak. Valóban fontos lehet néha a kockázatvállalás, mint ahogy azt a vezető tűzoltó is mondta. De szerinte nagy különbség van egy életet mentő kozkázat és egy életet elpazarló között. Milyen igaza van! "Without risk-taking men, we woudn't have firefighters, police officers, soldiers or the type of person who runs into dangerous situation to save someone else. But there's a difference between a calculated, life-saving risk and a dumb, life-wasting one. The Movember moustaches might look silly, but ignoring the message behind it is the dumb thing to do."