hétfő, január 17, 2011


Ma reggel majdnem -30 fok volt, amikor elindultam otthonról...
Errefelé mindig kétféle hőmérsékletet mutatnak - én igazából nem is értem miért. Egyrészt mutatják az aktuális fokot, ezt látni mindenhol (itt a blogon is jobb oldalt). Másrészt viszont figyelni kell azt is, amit tulajdonképpen érzünk - ez itt, a széllel (nyáron párával) mindig más. Azaz pl. ma reggel -17 fokot mutattak, ami a windchill-lel, széllel együtt majd' -30 volt. (A hőérzetet általában az alaphőmérséklet alatt, kisebb betűkkel szokták kiírni.) Hát nem tudom más hogy van vele, de nekem ez a második sokkal fontosabb, sőt ilyen esetekben az elsőre nincs is nagyon szükségem. Végül is aszerint kell öltözni, amit érzünk, nem igaz?
Az tuti, hogy ma reggel éppen csak a szemeim látszottak ki... :)) Ilyen reggeleken mindig jókat mosolygok magamban az emberek láttán... pedig mi Kanada igencsak déli részén vagyunk. :))

szombat, január 08, 2011

1. TED - Ideas worth spreading

 
Nagyon régóta tervezem, hogy írok egy bejegyzést a TED-ről. Jónéhány előadást hallgattam már végig, amelyek végén mindig ott volt az érzés: ezt meg kell osztanom másokkal is. A ma hallott előadás adta meg számomra a végső lökést, hogy emellett már tényleg nem lehet elmenni anélkül, hogy ne írnék róla. :)
A hallottakkal kapcsolatban annyi minden kavarog a fejemben, hirtelen annyi mindenről szeretnék írni. Például Rene Brown munkásságát (és blogját is) már követem egy ideje, de élőben hallani valakit mindig más, mint "csak" olvasni. Plusz itt volt a TEDxTO, Elizabeth Gilbert stb, stb. Mivel mindez egy bejegyzésben túl sok lenne, viszont számomra mind fontosak, így arra gondoltam, hogy részekre bontom. :)
Természetesen muszáj a legelején kezdenem, azaz magával a TED-del.

Biztos vagyok benne, hogy sokan ismerik vagy legalábbis hallottak már a TED-ről, főleg az angol nyelven beszélők.  
TED egy kis nonprofit szervezetként indult 1984-ben, amikor két szakember három szakterületet szeretett volna közelebb hozni és közös gondolkodásra ösztönözni. A három szakterület a technológia (Technology), szórakoztatás (Entertainment) és a kivitelezés/design (Design) volt - innen is a név, TED.  Az első előadássorozat abszolút veszteséges volt, így a két alapítónak hat évbe telt, míg újra próbálkoztak az ötlettel. A céljuk nem változott: összehozni különböző szakterület képviselőit, akik nyitottak, érdeklődőek és vágynak arra, hogy a megszokottól eltérően is végiggondolhassanak dolgokat. Az évek során szépen kibővült az előadók szakmai háttere és ma már a tudósoktól kezdve a filozófusokon át a zenészekig szinte minden szakterület képvelteti magát a TED előadásain. 


Az egykori egyetlen konferenciából világszerte ismert konferenciasorozat lett, akik küldetése egyszerű: ötletek/gondolatok terjesztése. A TED ma a világ gondolkodóinak előadásait terjeszti, abszolút ingyen. Egyre több előadás érhető el több nyelven, köztük magyarul is. A szervezők hisznek a gondolatok erejében, és abban, hogy ezek terjesztése képes megváltoztatni szemléleteket, életeket és egyben a világot. A weboldal 2007 óta létezik és mindenkire kíváncsiak, aki ötletét szeretné megosztani a világgal. A TED "szíve" még mai napig az évenként megrendezésre kerülő TED Konferencia, amire a jegyek manapság egy évvel az időpont előtt elkelnek. A négy nap során 50 előadó tart 18-18 perces kis előadásokat. Ezekből nőtte ki magát a TEDTalks, ahol is az internet segítségével akarták a világgal is megosztani, mi zajlik a konferenciákon. A fogadtatás annyira pozitív volt, hogy rövid idő alatt milliók hallgatták a rövid előadásokat világszerte és teszik mai napig.
A TEDTalks egy érdekes, globális közösséggé nőtte ki magát, ahová mindenfelől nagy örömmel fogadnak embereket, akiket két dolog köt össze: a világot minél mélyebben megérteni és közben remélni, hogy a megértés egy szebb jövőt hoz mindannyiunk számára.

A magyar feliratos beszédeket erről az oldalról érhetitek el. A bal oldali sávban, a beszédek mellett azonban nemcsak a feliratot állíthatjátok be, hanem azt is, hogy 1) melyik előadássorozatból szeretnétek beszédeket hallani, 2) a beszédek hosszát 3) a beszédek besorolási kategóriáját (pl. legviccesebb, leginformatívabb, leginspirálóbb stb) és 4) a beszédek témakörét (pl.: technológia, üzlet, tudomány, globális kérdések...)
(A beszédek alatt mindig ott találhatók a különféle nyelvű feliratok, a bal felső sarokban pedig mind kinagyíthatók.)

Hallgassatok bele az előadásokba és akinek esetleg van kedvence, vagy olyan, ami különösképpen érdekes/elgondolkodtató volt számára, a hozzászólásoknál ossza meg velünk! Lesz egy-két olyan, amiről bővebben is szeretnék írni, de íme néhány, ami engem nagyon megfogott és amikhez mind van magyar felirat (itt a blogon a lejátszás gomb mellett kell először rákattintani a "View Subtitles" szövegre, majd kiválasztani a Hungarian-t):

Jacqueline Novogratz története a szegénységből való kitörésről 



James Cameron, rendező előadása a kíváncsiság, a képzeleterő és a tisztelet fontosságáról



Jessika Jackley története a szegények és egymás segítéséről



Végül íme Jane Goodall majd' félórás beszéde arról, hogy mi különböztet meg minket a majmoktól és mire kéne használnunk ezt a nagyszerű eszközt.