A téma első felvonása itt olvasható.
- Igaz, udvariasak vagyunk, de semmiképp sem prűdek. Az utóbbi pár évben versenyre kelt a város Montreállal szemben a legtüzesebb városa névért. Masszázs és swinger klubok működnek szerte a külvárosi részeken, melyeknek egyike a Queen Westen található Wicked. A tulajdonosok elmondása szerint a gazdasági válságot őt egyáltalán nem érzik, hiszen sokan, akik nem költenek most pénzt egy egész nyaralásra, inkább hozzájuk mennek egy rövidebb kikapcsolódásra. Sokan jönnek át az USA-ból, tagjaik leginkább 25 és 45 év közöttiek.
Az ötlet fantasztikus: vegyünk valamit, amiből túl sok van és alakítsuk át valamivé, amiből kevés. A Dongara Pellet Telep máris 100 ezer tonna szemetet rág át évente (legalább dupla ennyi kapacitása is van) és klassz kis energiagalacsinokat köpköd ki, amik jobban égnek, mint a szén. Hogyan működik?
1. A lakossági szemét bekerül a szétválogató gépezethez.
2. Többek között mágnesek, infrafények és négy munkás válogatja ki a nem kívánatos szemetet, mint pl. a fém, PVC vagy üveg.
3. A szemetet szétszaggatják ezután apró darabokra, ami ezután a "szálkásítóba" kerül, ahol néhány, 600 km/óra sebességgel pörgő gépgek "vattacukrot" csinálnak a szemétből, vagy legalábbis olyan pehelyfélét.
4. A pelyheket összepréselik és hüvelykujj nagyságú galacsinokat formáznak belőlük.
5. A golyócskákat üvegházakba, cementgyárakba szállítják Ontarió-, Quebec- és USA szerte, ahol energiát égetnek belőlük.
- Törődünk egymással.
A kutatók nemrég kimutatták, amit a filantrópok már hosszú ideje tudnak: az adakozás nagyszerű érzéssel tölti el az embert és segít a depresszió elleni küzdelemben is. Ha ez így van, akkor Frances Lankin, a United Way Toronto vezetője, jóval többet tett már, mint a boldogság széthintését a városban sok-sok Zoloft recept helyett. Csak az elmúlt évben - a gazdasági válság ellenére - $107.5 millió dollárt gyűjtöttek különféle jótékonységi célra, ami a várost még együttműködőbbé, még egységesebbé és boldogabbá teszi. :)
- Méhészet van a híres Royal York szálloda tetején.
Tavaly nyáron a Fairmont Royal York hotel azzal ámította el a nagyérdeműt, hogy három méhkaptárt helyezett el a hotel tetején. A méhek boldogok voltak a hotel növekvő gyógynövény- és zöldségkertjével, így a management úgy döntött, megduplázzák a királyi család létszámát még három királynővel. A 120.000 alatvalónak több, mint 600 pound mézet kéne készítenie szeptemberig, ami aztán feltűnik majd a városban sok helyen - az édességektől kezdve a leveseken át a spa szalonokig.
- Organikus farm pedig az egyik városi autópálya árnyékában.
A Stop Community Food Centre - mely támogatja/elősegíti az egészséges élelmiszerekhez való minél széleskörűbb hozzáférést - hamarosan felszántják az első városi farmuknak szánt területet a Weston Rd. és a 401 sarkán. Egyenlőre bérelni fogják a helyet évenkénti 10 dollárért.
- A rendőreink akár rappelni is megtanítják a kölyköket.
- Az Aga Khan otthon ad egy futurisztikus lelki központnak és egy múzeumnak a város iszlám vallású lakosai számára.
A város könyvtárai a világ legforgalmasabbjai: múlt évben pl. 30 millió könyv került kikölcsönzésre a város 99 könyvtárából. A nyomtatott sajtó/könyv halálhírének jóslata ellenére a könyvek iránti vonzalom itt csak nő és nő. A központi könyvtár pl. nemrég kezdett bele egy hatalmas ($30 millió) felújításba, aminek része lesz egy 600 férőhelyes rendezvényterem, ajándékbolt... mely mind-mind annak a tervnek a része, hogy a könyvtárat egyfajta gyülekezőhellyé varázsolják, legyen szó akár író-olvasó találkozókról, nyelvórákról, filmestekről stb.
- A város egy gyümölcsöskert.
Tavaly, egy egyetemi végzős környezetvédőnek, Laura Reinsboroughnak az a fantasztikus ötlete támadt, miközben a Spadina House almafáiról szedegették az almát, hogy miért is ne szüretelhetnénk le a kihasználatlan, lakossági területen lévő fákat is? Harminc barátjával együtt megalakították a Not Far From the Tree nonprofit szervezetet, ahol önkéntesek segítenek a területek/házak tulajdonosainak leszüretelni a fákat. Az almák 1/3-a a tulajoknak megy, 1/3-a az önkénteseknek, 1/3-a pedig helyi közösségi szolgálatoknak, ahonnan a város hajléktalanjai vagy a segítségre szorulók kaphatnak a finom almákból. Tavaly csak a St. Clair és Bathurst környékéről 3.000 pound almát szedtek. A csoport ebben az évben is folyamatosan nőtt és a város három másik területén is elkezdték az akciót. Reinsborough szerint: "ha egyszer megkóstoltad az almát közvetlen a fáról, tudattalanul is elkezdesz almafákat után kutatni a városban, amik gyakran a legváratlanabb helyeken érnek. :)
- Mindenki biciklizik. (Én pl. nem, de nagyon szeretnék... :)
3 megjegyzés:
Ez a gyümölcsszedős buli tényleg jó ötlet, itt is tömegével rothad el az értékes termés a kertekben. A települési hulladékból való energianyerést már a 19. században művelték Angliában, tehát ez nem egy invenció. Hát a zsaruk, meg a kisiskolások, nem tudom. Volt valami hasonló film, azt hiszem az öreg Svájcinégerrel. :) Ez a városban való kertművelés is jó dolog, bár nem tudom milyen ott a levegő. A tévében láttam egy filmet, Havannában csodálatos téeszek működnek az egykori belvárosi parkokban.
Nekem az osszes 'megoldas' nagyon tetszett, kulonosen a rendorok iskolai tevekenysege. Mondjuk egy olyan orszagban, ahol a rendorok meg mindig lefizethoek, es olyan rossz renomeval rendelkeznek, mint az otthoni, sajnos elkepzelhetetlen lenne ez a fajta kezdemenyezes. Gondolom Kanadaban kolcsonos a 'respect' es a fiatalok is sokat tanulhatnak toluk! Tovabbra is jo olvasni, hogy vannak mukodo joleti allamok :-)
Nos ezért is kedvelem az amerikaiakat, meg a kanadaiakat...nagyon kreatívak. Ez az almaszedés kiváló ötlet sztem:)
Megjegyzés küldése