péntek, december 24, 2010

Boldog Karácsonyi Ünnepeket!

Nagyon boldog Karácsonyt kívánunk mindenkinek sok-sok szeretettel! :)


Click to play this Smilebox photo album
Create your own photo album - Powered by Smilebox
Create a photo album

vasárnap, december 19, 2010

Karácsony előtt


Szerintem nem én vagyok az egyedüli, aki úgy érzi, hogy ez a 2010-es év szinte egyik pillanatról a másikra elszállt. Vannak évek, amikor több héttel Karácsony előtt készülődni kezdek, ha másképp nem, legalább lelkiekben. Ebben az évben szinte nemrég döbbentem rá, hogy jövő pénteken itt a Karácsony. Így tegnap gyorsan fel is díszítettem a kis karácsonyfánkat, mert hétköznap biztosan nem lesz rá idő és a lakást is igyekszem valamennyire rendbetenni. Sok minden van még hátra, mint ajándékok vásárlása, ünnepi menü összeállítása, plusz hozzá a bevásárlólista stb, stb. De nem panaszkodom, alapvetően nagyon szeretem az évnek ezt az időszakát, csak most valahogy "váratlanul" ért és úgy érzem, hogy rohangálok össze-vissza. :)

Érdekességképpen, plusz a fotósok kedvéért írom, hogy december 21-én teljes holdfogyatkozás lesz, amit ezalkalommal még Torontó városából is nagyon szépen lehet majd látni (általában ki kell autózni a városból). Plusz érdekesség, hogy az esemény éppen a téli napfordulóval egyidőben történik. Aki többet szeretne tudni, itt részleteket is olvashat.

Így az év vége felé sokféle összesítést olvasni mindenfelé. Az egyik internetes portálon pl. több, Torontót promótáló videóra bukkantam. Kíváncsi vagyok, nektek melyik tetszik leginkább. ;) Plusz, akik a város iránt érdeklődve olvassák a blogot, azoknak informatívak is ezek a kis összeállítások. Íme néhány közülük:








TEDxToronto - Event Opening Video from The Biz Media on Vimeo.


T O in 2 4 from Dale Hildebrand on Vimeo.

A végére pedig újabb képek jönnek, amiknek mi más lehetne a témája, mint a hó. Ugye senkit nem lepek meg azzal a hírrel, hogy nálunk már javában tél van? :))









Mindenkinek további kellemes karácsonyi készülődést és szép jövő hetet kívánok!

csütörtök, december 09, 2010

30. anniversary

John Lennon hangjával nőttem fel. Számomra a hangja az otthon érzését jelenti, gyermekkorom hangulatát, nosztalgiát, apukám emlékét, mosolyt az arcomon. Egy nemrég nyilvánosságra hozott interjúban - mely három nappal a halála előtt készült - optimistán nézett a jövő elé és azon sajnálkozott, hogy a kritikusokat csak a "halott hősök" érdeklik...
Halálának 30. évfordulóján (dec.08.) íme egyik kedvenc dalom, ami felnőtt fejjel egyértelműen új értelmet nyer számomra.

szombat, december 04, 2010

Torontó mások szemével 22. + pár saját kép

Egy kis torontói valóság az arubai meleg képek után. :)

Ködös belvárosi este a King Street-en

Újabb ködös kép az Ontario Street-ről, hiszen az utóbbi heteinket leginkább ez jellemezte


Glenn Gould szobra előtt

Új falfestmény a Lee's Place falán a Bloor Street-en. (Ezt a képet Neked küldöm Manka. :))

Az alábbi pár kép a Mankával való közös napunkon készült, amikor végre élőben is találkoztunk és egy nagyszerű napot töltöttünk együtt. :)

Már karácsonyra készülődvén a Distillery Districtben.

Egy Yorkville-i pillanatkép, nem messze az egyik magyar étteremtől, ahová éppen ebédelni mentünk.

Az Ontario Parliament (az Ontario tartomány parlamenti épületet) előtt

szombat, november 27, 2010

Fényképek


Eléggé el voltam maradva a fényképek feltöltésével az utóbbi hónapokban. Most kicsit pótoltam az elmaradásom és felkerült pár album a tavaszi/nyári/őszi hónapokból. Pár kép és videó a márciusi Muse koncertől, három album a tavaszi hazalátogatásunkról, egy a Pride Parade-ről és kettő a nemrégi, arubai nyaralásunkról. Akinek van kedve belenézni egyikbe-másikba, a bal oldali infósávból elérheti őket vagy erre a linkre kattintva.

szerda, november 24, 2010

Egy kis zene a hétre...

Mostanában legtöbbször lassú, nyugtató zenékre vágyom. Talán mert túl mozgalmas az életem az utóbbi időben, de alapvetően is szeretem az ilyen dallamokat... mint például ezeket... :)
Kellemes zenehallgatást és további szép hetet mindenkinek!

(A bal felső sarokban a 'video' szövegre kattintva a videót is láthatjátok, amit a jobb alsó sarokban lévő kis nyíllal lehet újra bezárni.)


vasárnap, november 21, 2010

Fizetni vagy nem fizetni? Ez itt a kérdés


Nemrég egy érdekes cikket olvastam az újságban az iskolai teljesítmény motiválásáról. A cikket olvasva, bevallom, először automatikusan a tagadó álláspontra álltam, viszont tudom, hogy a dolgok sosem ilyen egyszerűek. Igyekszem ezekben a helyzetekben nyakon csípni magam és valóban mögé nézni egy-egy kérdéskörnek. Az említett cikk kapcsán kíváncsi lennék a Ti véleményetekre is.

A TDSB (Toronto District School Board) egy, a torontói iskolákat összefogó városi testület. Kanadában a legnagyobb ilyen jellegű iskolai szervezet, Észak-Amerikában a negyedik. A testület már egy ideje arra keresi saját válaszát, hogy jó ötlet-e anyagi támogatást adni a hátrányos helyzetű gyerekeknek a jó iskolai teljesítményért. A szervezet nemrég a közvélemény hozzáállását kérte Twitter-en az elég ellentmondásos kérdéskörben. Azt szeretnék eldönteni, lehet-e ez a program a szegénység elleni küzdelem egyik eszköze? Az eszmecsere mindenesetre elindult, eddig talán több pozitív visszajelzéssel, de persze mindenféle véleményt hallani.

A TDSB képviselőjének elmondása alapján, a fizetségre ne mint megvesztegetésre gondoljunk, hanem egyfajta segítségnyújtásra azoknak a gyerekeknek, akiknek jóval kevesebb támogatásuk, jóval kevesebb saját forrásuk van a többi tanulóhoz képest. A lényeg tehát, hogy a tanulást próbálják ösztönözni a legszegényebb körzetekben. A TDSB több, mint 250.000 tanulót tömörít, közel 600 torontói iskolán belül. A kérdéskörben körülbelül 110 iskoláról beszélünk, akik erősebb támogatást igényelnének a környékük szegénységi mutatói alapján.

Az ötlet egyébként nem újkeletű, hiszen az amerikai Harvard Egyetem (Education Innovation Laboratory) végzett már vizsgálatokat e témakörben. A tanulmányban 250 Chicagó-i, Dallas-i, New York-i és Washington-i iskola vett részt. Az eredmények szerint a Washington-i és Dallas-i diákok teljesítménye valóban javult, ahol második osztályosok 2 dollárt kaptak minden egyes könyvért, amit elolvastak. Azonban New York-ban a tanulók nem értek el jobb eredményeket, még a kecsegtető 50 dollár ellenére sem. 
Az eddigi tapasztalatok tehát nem egyértelműek. Így határozott igent vagy nemet nem egyszerű adni a kérdésre. A lényeg tehát a motiválás, elsősorban a legelmaradottabb, legszegényebb tanulók körében. 

Ti mit gondoltok? Hatásos lehet-e ez a módszer a szegénység elleni küzdelemben, főleg, ha tudjuk, hogy a kiemelkedés egyik legbiztosabb útja-módja az oktatás?

Vasárnap reggel

Ez a látvány fogadott ma reggel: hatalmas köd, hideg szél és hóesés... Azt hiszem, lassan tényleg itt a tél...
(A belváros egyébként egészen a bal oldalon, messze a távolban lenne...)


One November morning... from Livia on Vimeo.

szombat, november 13, 2010

El Niño és La Niña



Az utóbbi időben egyre többfelé akadok össze a médiában ezzel a testvérpárral, a "kisfiúval" és  "a rendetlen kishugával". De kik is ők és miért beszélünk róluk mostanság többet?

A "La Niña" (spanyolul: a kislány) és ellentéte, az "El Niño" (spanyolul: a kisfiú) természetes éghajlati jelenségek, amelyek az óceánok áramlási rendszereivel állnak kapcsolatban. El Nino esetén a Csendes-óceáni térség Egyenlítőhöz közeli részén a tengervíz hőmérséklete erősen felmelegszik. A La Nina ezzel szemben épp a hidegebb tengerfelszínt jelenti.

A "kisfiú" általában Karácsony tájékán indul útnak - innen is az elnevezés egyébként, ami Jézusra utal -, és több hónapig (9-12) tart. Az "El Niño" alatt a meleg óceáni áramlás nagy befolyással van a Föld időjárására. Az El Niño okozhat fokozottabb esőzéseket, áradásokat, tomboló viharokat, de ugyanúgy szárazságokat és néha pusztító tüzeket is.
Hogy jobban átlássuk a testvérpár hatását, először nézzük meg, milyen a normális időjárás.

1) Normál időjárás



A Csendes-óceán térségében a passzátszelek nyugatról kelet felé fújnak. (1. kép) A mozgást követően a trópusi meleg a tengerfelszínt felmelegíti, így annak hőmérséklete a nyugati részen 6-8 fokkal magasabb, mint keleten (2. kép). A passzátszél nem csak a víz hőfokára, de magasságára is hatással van, így nyugaton, Indonéziánál a tengerszint kb. fél méterrel magasabb, mint keleten Ecuadornál. Hogy ez az egyenlőtlenség megszűnjön, keleten a mélyebb szintekről hideg víz áramlik fel (3. kép), hogy csökkentse az egyenlőtlenséget. Ez a hidegebb, tápanyagban gazdag víz nagyon fontos a dél-amerikai halászatban.


A különböző vízhőmérséklet hatással van természetesen a térség egész időjárásása is (4. kép), így vannak Indonéziában esőerdők, vagy Peruban, Chilében, Argentínában sivatagok.

2) El Niño


El Niño-s években azonban a gyenge szelek miatt a meleg víz elfoglalja a Csendes-óceán teljes trópusi területét. Ez természetesen korlátozza a hideg víz feláramlását keleten, és a váratlan meleg víz miatt radikálisan csökken a tengeri hal-és növényvilág. A felhők és a velejáró csapadék, melyek a melegebb, párásabb területek felett alakulnak ki, most szintén kelet felé mozdulnak. Így a nagyobb mennyiségű esőzések, melyek általában Indonézia trópusi esőerdőit érik, most Peru és Chile sivatagai felett hullnak alá. Ez az oka az erdőtüzeknek Indonéziában vagy az áradásoknak Dél-Amerikában.


Ezek az események a légkört instabillá teszik, és nagy változásokat okoznak a Föld jelentős részének időjárásában és csapadékában, messze a Csendes-óceán egyenlítői térségétől.


Néhány példa: Az USA északi részén melegebb időjárást okozhat, a dél-keleti részeken viszont több esőzést. (1. kép) Ausztráliában nagyobb az esélye a szárazságnak és erdőtüzeknek, az Atlanti-óceán korallzátonyai elhalásnak indulnak, Indonéziában az óriási szárazság miatt a termények kiszáradhatnak. (2. kép) Indiában és Sri Lankán a nagy forróság miatt vízhiány léphet fel, vagy Dél-Afrikában az emberek még nagyobb eséllyel néznek szembe járványokkal vagy alultápláltsággal. (3. kép)
El Niño időszakok 2-7 évente fordulnak elő.

3) La Niña

A La Niña (akit El Niño kistestvérének is neveznek) a normálisnál hidegebb tengerfelszínt jelenti. La Niña idején a keleties passzátszelek megerősödnek, és Dél-Amerika nyugati partjainál a hideg víz feláramlása intenzívebbé válik. A tengerfelszín hőmérséklete 4 Celsius fokkal az átlagos alá esik. A La Niña nagyon stabillá teszi a légkört, és közel ellentétes éghajlati hatásai vannak, mint az El Niño-nak. Ez a jelenség durván fele olyan gyakran fordul elő, mint az El Niño. A La Niña később vált szélesebb körben ismertté, mint az El Niño, mert a halászatra gyakorolt hatása inkább pozitív, így kisebb figyelmet kapott.


Ami Kanadát illeti, tavaly El Nino telünk volt, s ezt az egész világ láthatta az olimpia alkalmával. Most nagyon úgy tűnik, hogy La Nina tél elé nézünk, amiből máris kaptunk ízelítőt a nyugati parton. British Columbiát már szeptemberben elérte egy-két komolyabb havazás, így több síparadicsom a szokásosnál korábbi nyitásra készül.
Sok találgatás/előrejelzés folyik, vajon milyen télre számíthatunk errefelé. Több szakember szerint a "kislánynak" köszönhetően lassan jön a tél, de ha ideér, akkor megmutatja majd a foga fehérjét. :) Az már szinte biztos, hogy a La Nina a szokásosnál hidegebb telet jelent számunkra, de hogy több csapadékot is - és főleg, hogy milyen formában -, arról már eltérnek a vélemények. 
Whistler szakemberei szerint, az La Nina telek mindig több havat hoztak, átlagosan 1.100 cm-t az üdülőközpont környékén, azaz 100 cm-rel többet az átlagosnál, és a legmagasabb rekord is La Niná télhez köthető: a 1998-99-es szezonban 1.693 cm hó esett.
Hamarosan kiderül, mire számíthatunk, de azért remélem, hogy a hideggel nem szalad el a ló - vagyis a kislány! ;)

kedd, november 09, 2010

Vízisportok


Kaptam visszajelzéseket a környezetemből, hogy ahogy ők sem, valószínű néhányan mások sincsenek teljesen tisztában ezekkel a vízi sportokkal. Így íme néhány kép a legnépszerűbb nyaralós vízisportokról. 
Köszönöm Cs. a kite szörffel kapcsolatos megjegyzésed. Ma már annyi mindenre nem alakul ki magyar szó, csak egyszerűen átvesszük az angolból. Szerintem ez egy kicsit sajnálatos, hiszen ahogy Te is említetted a "hullámlovaglást", sok mindennek ugyanígy meglehetne a magyar változata.

Most persze kihagyom az olyan sportokat, mint a vízilabda vagy a triatlon. Csak azokról kerestem képeket, amelyek nyaralásokkor nagyon népszerűek és amikkel mi is mindig szembetalálkozunk, viszont talán nem mindenki ismerős az angol neveikkel.

Scuba Diving - A búvárkodáshoz általában előzetes tréning is szükséges. Ha jól emlékszem, felénk az ún. PADI elég elterjedt, de nagyon sokféle létezik még.

Skurfing - másnéven surf-water-skiing vagy surf-skateboarding. Itt egy szörfdeszkán áll az egyén és egy hajóhoz kötve húzzák. (Ennek van olyan változata is, amikor csak a lábukon állnak és nincs alattuk deszka. Őrület... :)

A Jet-skit tudom, mindenki ismeri, de azért beteszek erről is egy képet, hiszen sokak vízparti nyaralásához hozzátartozik. :)


Kitesurfing - Ugyanúgy egy deszkán állnak, mint a Skurfingnél, de itt nem hajóhoz vannak kötve, hanem egy sárkányhoz/kite-hoz. Nekem tűnik csak veszélyesnek?

Parasailing -  Itt megint egy hajóhoz vagyunk láncolva, viszont ez esetben mi vagyunk felül, plusz az ejtőernyőnk. Kicsit más ez, mint az általános ejtőernyő, ezért sem parachute a neve, hanem parasail.  (Ez nekem mindenhol nagyon tetszett es szeretném is egyszer kipróbálni. :)

 A Raftinget sem kell már bemutatni, Kanadában különösen népszerű. :)

A Windsurfing a surfing és a sailing (vitorlázás) kombinációja, de egészen kezdők vagy gyerekek is kipróbálhatják. :)

Snorkeling - Ez a búvárkodás egyszerűbb, vizipipás változata. Sokfelé ez is nagyszerű élmény ám, Arubában pl. mindenképp. :) Az alábbi kép is Arubán készült.


Banana Boat - Ez is vizijárműhöz kötött szórakozás, itt viszont többen ülnek a hajón és azt mondják, nagyon jó. :) Plusz azt is hallottam, hogy utólag kicsit fájdalmas. ;)

Arubán ez volt a legnépszerűbb vizisport, legalábbis a közelünkben. Cselesen wave-runners a neve, amihez elég nehezen találtam képet, mert erre a szóra a jet-ski jön be. Végül megtudtam, hogy hivatalosan Tubingnak hívják, és szinte sorban álltak, hogy kipróbálhassák. :) A képen és a videón is épp a hotelek látszanak sorba, többek között a miénk is.


Sea Trek - Ez szintén közkedvelt szórakozás Arubán, főleg ha azt nézzük, hogy sem búvárkodni, de még úszni sem kell tudni hozzá. Mégis, a résztvevők életközeli képet kapnak a víz alatti világról egy kis séta alkalmával. Abszolút nem veszélyes és hihetetlen jó szórakozás az egész családnak (gyerekenek 8 év felett). Ehhez is van egy kis videó.


A De Palm Tours az egyik legjobb utazásszervező társaság Arubán. A katalógusuk itt tekinthető meg angol és spanyol nyelven. Mi is velük jártuk körbe a szigetet és nagyon meg voltunk mindennel elégedve.

szombat, november 06, 2010

Aruba - One happy island!


Az egy hetes arubai út, majd itthon jó pár napos internet- (és telefon) nélküliség után végre újra itt vagyok.  :)
Aruba - mondanom sem kell - gyönyörű volt és valóban egy pihentető, felfrissítő, energetizáló hetet töltöttünk ott. Nem véletlen, hogy a sziget mottója, a bejegyzés címeként is szereplő mondat: 'Aruba - One happy island' (Aruba - egy boldog sziget). Ez a mondat látható még az autók rendszámtábláján is. :)

Rhone shipwreck - Rhone hajóroncs

A sziget szerintem a tengeri sportok szerelmeseinek egy igazi paradicsom, habár a szárazföldön is sok érdekes felfedeznivaló van. Több, nagyszerű tengerpartjuk van, ezek közül az egyik legismertebb a Baby Beach, ahol a víz olyan sekély, hogy egészen kicsi gyerekeknek is ideális szórakozóhely. (Persze innen ered is a név :) Aruba szinte minden partja alkalmas a vizipipás búvárkodásra, de akik még izgalmasabb élményre vágynak a víz alatt, azoknak a "reef and wreck diving" (zátonyokat és hajóroncsokat látogató búvárkodás) a válasz. Mivel szélcsend szinte sosincs - ami nagyon-nagyon kellemes hőérzetet biztosít -, Aruba a szörfösök és kite szörfösök ("sárkányszörfösök??" - tudja valaki, ez hogy van magyarul?) egyik nemzetközileg is kedvelt célpontja. Természetesen itt is bérelhető jet-ski, sunfish, wave-runner vagy tube, ami mind-mind nagyszerű szórakozás. :)


Akik kirándulni szeretnek, azoknak az Arikok Nemzeti Park lesz a célpont. A parkot 2000-ben nyitották meg, ami összesen 32 négyzetkilométer. A terep időnként igencsak göröngyös, igazi kihívás lehet. Sokan ezért nem gyalog, hanem jeep-pel vágnak neki a parknak. Az elhagyatott sivatag látványa szinte el is feledteti az emberrel, hogy egy picike karib-szigeten van éppen. A park Aruba szíve is egyben, hiszen bővelkedik a szigetország növény- és állatvilágában, sőt itt megtalálható mindhárom földtani képződmény is, ami a sziget sokszínűségét adja: a láva, a kvarz diorit és a mészkő.  Az a kétféle kígyó- és madárfaj, ami kizárólag csak ezen a szigeten él, itt megtalálható. Láthatunk 1000 éves indián falfestményeket is az őslakos Arawak indiánoktól, akik eredetileg Venezuelából hajóztak át a szigetre. A szigeten felfedezett relikviák i.e. 2500-ig vezetnek vissza.
Íme a parkról, illetve annak flórájáról és faunájáról egy kis videó:



A hotelek a sziget észak-nyugati partján találhatók, egészen pontosan a Palm Beach-en. Aruba fővárosa, Oranjestad nincs túl messze, így akár taxival, akár a helyi busszal is megközelíthető, ami összeköti a várost a nagy hotelekkel. De nem kell egészen a városig menni, ha vásárolgatni szeretnénk, mert a hotelek közelében sok kis üzlet található, hangulatos éttermekkel, bárokkal tarkítva.

Ha pedig már a nevezetességekről kezdtem el írni, akkor semmiképpen nem hagyhatom ki a következőket:

Alto Vista Chapel: Ez a templom a legelső, legrégebbi templom a szigeten, aminek eredetijét 1750-ben építette egy spanyol misszionárius, Domingo Antonio Silvestre. A templom nagyon szép, csendes, igazi vidékies arubai tájon található.


California Lighthouse: A világítótornyot a Californian nevű hajóról nevezték el, mely 1912-ben vészjelzéseket fogott a Titanicról süllyedése közben. A hajó pár évvel a Titanic szerencsétlenség után süllyedt el az aruibai partok közelében, ami mai napig kedvelt célpontja a búvároknak. Plusz a világítótorony közelében fekszenek az ún. Californiai Fehér Homokdűnék (California White Sand Dunes), ahol a fiatalok imádnak homokszörfölni. Olyasmi ez, mint télen szánkózni, csak éppen nyáron és homokon. Aki ki meri próbálni, erős nadrágot vigyen magával! :)


Már a hotelünk ablakából látható volt egy szélmalom (De Oude Molen - Windmill), ami mint kiderült, szintén helyi nevezetesség, és ahová egyszer tévedésből el is sétáltunk. Eredetileg 1804-ben épült Hollandiában, onnan szállítottál át darabokban Arubába és építették újra 1960-ban. Ma étterem múködik benne, úgy hallottuk, elég jó.


Natural Bridge: Aruba egyik leghíresebb nevezetessége ez a "Természetes Híd", ami egy természetes korál-mészkő képződmény és egyben a világ egyik legnagyobbika. Mármint volt. Ugyanis 2005 szeptemberében egy éjszaka összedőlt. 23 méter magasan állt a tengerszint felett és átmérője több, mint 30 méter volt. A történtektől függetlenül a helyszín mai napig része az országnéző túráknak, így jutottunk el mi is ide. Szerencsére van egy kisebb az eredeti mellett, aminek neve Baby Bridge, ezt látjátok a fenti képen. (A fényképalbumba persze majd bekerül az eredeti látványosság is, mai állapotában.)


Végül még pár szó a Natural Pool-ról (Természetes Medence) is, ami egy sziklákkal körülvett természetes medence képződmény. Aruba egyik legegyenetlenebb, leggyöröngösebb területén található, ami kedvelt kikapcsolódást jelent az úszni, de leginkább ugrani vágyóknak. Legtöbben ezért látogatnak el a Natural Pool-hoz, hogy a szikláról leugorhassanak a természetes, védett óceáni medencébe.

péntek, október 22, 2010

Visszaszámlálás 6.


Persze mostanra már mindenkinek megvan a megfejtés, hogy holnap Arubába repülünk egy hétre. :) Kata volt az első, aki megfejtette az ország nevét, így gratulálunk neki! Kata, kíváncsi lennék, mi segített, hogy ilyen gyorsan meglett a válasz? (Írd meg kérlek a teljes neved és címed emailben, hamarosan megy majd Feléd a kis arubai szuvenír. :)

Nincs is más hátra, minthogy az út előtt egy kis ízelítőt adjak a szigetről és magáról a hotelről.
Mi készen állunk: fényképezőgép feltöltve, naptej, kalap, könyvek bepakolva - kalandra fel, megyünk Arubaaaaaa! :) 




csütörtök, október 21, 2010

Visszaszámlálás 5.



6/5.

Igen, ez maga a szigetország, ami a Karib-tenger térségében található.
Mai napig megmaradt holland fennhatóság alatt, habár autonóm terület. Az 1900-as évek eleje óta gazdasága a Venezuelából behozott kőolaj finomítására és exportálására alapszik. Manapság persze az idegenforgalomnak is jelentős szerepe van, sőt (Vespucciékat meghazudtolva) az aranybányászat és az aloe-export is fontos része az ország gazdaságának.
Egyetlen repülőtere és három kikötője van, a kiépített utak hossza pedig csupán 800 km.