szombat, augusztus 25, 2007

Self Portrait Challenge - Pattern


Régóta időnkénti visszajáró vagyok a Self Portrait Challenge, röviden "SPC" website-on. Minden hónapban megadott téma szerint készítenek képeket önmagukról az emberek, a világ minden tájáról, amik hetente meg is jelennek ezen az oldalon. Nagyon érdekes képek készülnek és sokszor a témák is igazi kihívást jelentenek. Jó ideje érlelődik bennem, hogy néha én is elfogadjam a "kihívást" és gépet ragadjak. :-)

Nos, itt az első alkalom. Az augusztusi hónap témája: "Pattern" (minta, motívum), amit persze igen sokféleképpen lehet értelmezni. Érdekes is, hogyan használják a különböző motívumokat mások, hogy kifejezzék önmagukat, világnézetüket, érzés- vagy gondolatvilágukat.

Szóval ezentúl talán többször fogtok ezzel a címmel találkozni (amit mellesleg kötelező is kitenni, hogy az oldal készítői könnyebben megtalálhassák a képeket). Akit bővebben érdekel a challenge vagy csak mások képeire kíváncsi, látogasson el a SPC oldalára!

péntek, augusztus 17, 2007

Mentsük meg a férfiakat!

Statisztikákat böngészgettem mostanában, többek között a várható élettartamokról különböző országokban. Természetesen a számokat önmagukban nincs túl sok értelme összehasonlítani Kanada és Magyarország vonatkozásában, így csak pár adatot említenék itt meg:
Magyarországon, 2004-ben a férfiak várható élettartama 68.7 év, Kanadában 77.8 év. Ugyanez a nőknél Mo-on 77.1 év, Kanadában 82.6.
(Akit a magyarországi adatok részletesebben érdekelnek, egy nagyon jó, 2006-os ppt. prezentációt találnak itt a KSH egyik munkatársától.)

Szóval mindennek apropóján bukkantam egy érdekes és viszonylag új honlapra, Mentsük meg a férfiakat címen (kattints a címre). Igaz, a téma újra off-topicnak számít, mégis gondoltam megosztom az olvasottakat.
Maga a honlap is tkp. az egyre romló tendendiákat mutató statisztikák nyomán készült, egészen konkrétan egy 2004-es Nemzetközi Magatartástudományi Konferencia eredményeit olvasván.

A konferencia célja a közép-kelet-európai régióban az utóbbi évtizedekben tapasztalt halálozási és egészségi krízis okainak vizsgálata és kiútkeresése volt. A konferencián azt vizsgálták, mi lehet az oka, hogy míg a térségben az 1960-as években viszonylag jók voltak az egészségi mutatók, addig ma a középkorú férfiak halálozása magasabb, mint az 1930-as években volt. Annak valószínűsége, hogy egy férfi túléli a 65. életévét Magyarországon ma csupán 59%. Ez az arány Ausztriában 80%. A középkorú nők idő előtti halálozása is háromszor magasabb, mint az európai átlag.

A szakemberek szerint a régióban tapasztalható egészségi krízis hátterében a krónikus stressz és az azzal való megbirkózási készségek elégtelensége áll. Míg az objektív mutatók (gének, életkor, nem) hatásait igen nehéz befolyásolni, addig a stresszel való megbirkózás készsége azonban erősíthető!! Ennek bizonyítottan hatékony módszereit tárgyalták a szakemberek.

A konferencia egyik fontos gyakorlati eredménye volt, hogy megalakult a Közép-Kelet-Európai Magatartásorvoslási Hálózat. A Hálózat célja a magatartásorvoslási oktatás és kutatás elősegítése, a gyakorlati egészségfejlesztési módszerek bevezetése és erősítése a régió országaiban.
Korábban pl. Finnország nézett szembe hasonló egészségügyi krízissel, aminek leküzdésére alakították meg a "Mentsük meg a férfiakat" mozgalmat. A mozgalom sikeresnek bizonyult, így ennek mintájára a "mi" hálózatunk is támaszkodni kíván a civil kezdeményezésekre, a tömegtájékoztatás és az egészségfejlesztés ügyéért tenni kívánó személyek és csoportok minél szélesebb körére.
Nos, mindennek nyomán indult el pár hónapja a magyarországi "Mentsük meg a férfiakat" mozgalom. A honlapon sok érdekes információ, tények és tévhitek, kutatás olvasható és persze megoldási javaslatok is. Igy például - ami a kutatásokból is kiderült - a stabil házasság háromszoros védelmet jelent a férfiak számára. Azok a férfiak, akik úgy érzik, hogy valóban számíthatnak/támaszkodhatnak feleségükre, ötször kisebb az esélyük, hogy 40-69 év közötti életszakaszban halálozzanak el. Persze a férfiak és nők egészsége nem választható el egymástól, a nők számára a "proaktív hozzáállás és a viszonylag hosszabb életévek minőségének jelentős javulása lehet a cél".

A rendszeres mozgás is egy nagyon fontos tényező, amire valóban érdemes komolyabban odafigyelni. Mo-on a felnőtt lakosság napi átlagban alig tölt többet tíz percnél szabadidős testmozgással és tíz felnőttből hat sem hét közben, sem hétvégén nem mozog egyáltalán. Tény, hogy ez pl. egy olyan tényező, amiben érdemes példát vennünk Kanadáról és amiben tudnánk is. Itt a nap minden szakában láthatunk sportoló embereket a városban, és messze nem csak fiatalokat, hanem időseket is. Akiknek a futás már nem megy, azok sétálnak, bicikliznek vagy jógáznak, de szerintem a legtöbb idős errefelé úszik. Ez a mozgásfajta terheli meg legkevésbé a szervezetüket, mégis nagyon hasznos és kellemes. Sokaknak persze otthon is vannak gépeik, amiket használhatnak, mégha csak egy 10-15 percre is, így pl. szobabicikli, futópad - etéren tudom, újra nem összehasonlítható a két ország. De egy kis rendszeres séta vagy úszás nagyon sokat javíthatna az idősek nemcsak testi-, de lelki/mindennapi állapotán is.

Arról már nem is beszélve, hogy nyugdíjasként sem esnek ki a közösségi életből, nagyon fontos számukra, hogy továbbra is összejárjanak a barátokkal, ismerősökkel. Vannak, akik rendszeres kártyapartikat szerveznek felváltva, ki-ki otthonában; vannak, akik eljárnak horgászni, sétálgatni; de gyakran csak összejönnek, beszélgetnek. A lényeg, hogy a kapcsolatok megmaradjanak, hiszen a barátok óriási lelki támaszt jelentenek időskorban is.

Az idősek életében itt pl. az önkéntes munka sem ritka. Éppen a minap jártam az egyik kórházban felülvizsgálaton, ahol a regisztrációnál egy 75 körüli, önkéntes férfi fogadott és irányított tovább. Az erre vonatkozó nemzetközi tapasztalatok is azt mutatják, hogy az önkéntesség sokkal szélesebb korosztályokat és társadalmi rétegeket érinthet, mint azt gondolnánk.
(Aki ismer, tudja, hogy otthon évekig dolgoztam munka mellett egy telefonos lelkisegélyszolgálatnál, leginkább éjszakánként vagy hétvégeken, hiszen akkor volt erre időm. A napközbeni műszakokat leginkább nyugdíjas férfiak és nők tudták vállalni - nem egy esetben 70 év felettiek, akik a telefon mellett várták a segítséget kérők hívásait. Ez a munka persze fizikailag nem megerőltető, szellemileg, lelkileg viszont annál inkább "ott kell lenni". Láttam, hogy idős barátaimnak mennyire fontos ez a munka, milyen sokat jelent nekik az, hogy valahol számítanak rájuk.)

Sok olyan területe van hát az életnek, amiben idősként is megtalálhatjuk a helyünket, amitől fontosnak, hasznosnak, boldogabbnak érezhetjük magunkat és ami egész biztosan meghosszabbítja életünket is. Elkezdeni pedig sosincs késő, csak meg kell találni a számunkra legmegfelelőbb elfoglaltságot! :-)
A honlapon egyébként 11 témakör köré gyűjtik össze folyamatosan a különböző megoldásokat, technikákat, úgy mint:

Életvezetés, Stresszkezelési technikák, Depressziókezelés- és megelőzés, Táplálkozás, Mozgás, Önismeret, Betegségmegelőzés, Krízisek feldolgozása, Munkahely, Párkapcsolat/szexualitás, Gyereknevelés


Az általános jótanácsokat pedig a következőképpen foglalják össze:

Beszélj kevesebbet - figyelj többet!
Mondj kevesebbet - tegyél többet!
Aggodalmaskodj kevesebbet - munkálkodj többet!
Száguldozz kevesebbet - sétálj többet!
Egyél kevesebbet - rágjál többet!
Kezdj bele kevesebb dologba - fejezz be többet!
Javítgass kevesebbszer - tedd a dolgod hibátlanul többször!
Hibáztass kevesebbszer - bocsáss meg többször!
Öklelj kevesebbszer - ölelj többször!
Versengj kevesebbszer - segíts többször!
Végy el kevesebbet - adjál többet!
Legyen kevesebbed - legyél több te magad!
Bosszankodj kevesebbet - nevess többet!



U.I.: Érdekes lenne megtudni, hogy a világ különböző pontjain élő barátaim, blogbarátaim hogyan látják az adott ország időseinek önmagukhoz, egészségükhöz, másokhoz való hozzáállását. De szívesen olvasnék otthoni és külföldi tapasztalatokról ismeretlen olvasóimtól is. ;-)

vasárnap, augusztus 12, 2007

Iwiw a világ körül

Magát az iwiw-et, azt hiszem senkinek sem kell bemutatnom, azt a magyar internetes portált, ahol régi ismerősökre találhatunk rá, s mely hálózaton keresztül kiépíthetjük saját kapcsolati hálónkat.
Azt viszont talán nem mindenki tudja, hogy az iwiw-en keresztül az Origo új sorozatot indított, "Iwiw a világ körül" címmel, ahol "külföldön élő magyarokat keresünk meg a közösségi portál segítségével, hogy mutassák be ők a várost, ahol élnek. Minden nap egy újabb várossal - és egy újabb külföldön élő magyarral - ismerkedhetnek meg olvasóink. Rio de Janeirótól Tallinnig minden iWiW-felhasználónak ugyanazokat a kérdéseket tesszük fel, bízva abban, hogy válaszaik nyomán kiderül: hogyan változnak az életkörülmények városról városra."
Nemrégen egyik blogbarátunkat, Csomán Gábort kérdezgették, aki Tajvanon tanul politológiát négy évig. A vele készült interjút itt olvashatjátok.
Érdekes olvasgatni a világ különböző pontjain élő magyarok történetét, ki hogyan került oda, ahol éppen él, vagy hogyan látja a jelenlegi- illetve szülőhazája közötti különbségeket. Sajnos még nem sikerült rájönnöm, hol található az eddigi összes interjú, de ha esetleg valaki tudja, és megírná nekem, hálásan megköszönném. Addig is itt találhatjátok azokat, amiket szerencsére Gábor összegyűjtött (majdnem az eddigiek fele), olvasgassatok bele egy-kettőbe. Szerintem érdekes, szerintem érdemes. :-)

hétfő, augusztus 06, 2007

Edwards Gardens és környéke

Mivel egy újabb hosszú hétvége révén ma, azaz hétfőn is munkaszüneti nap volt (no nem mindenkinek, mert Bill pl dolgozott), így Ildi barátnőmmel úgy döntöttünk, hogy felkerekedünk és a 41 fokos melegben tartunk egy sétálós, nézelődős napot. :-))
Gondolkodtunk egy ideig, merre is menjünk, míg végül az Edwards Gardens-re tettük le a voksot. Az Edwards Gardens tkp. egy botanikus kert, ami egy hatalmas park része, ahogy a képen látszik is (kis piros csillag jelöli a kert helyét). Csodálatos évelő növények, rózsák, vadvirágok, hatalmas sziklakert is található a kertben, nem csoda, hogy sokan jönnek ki ide családdal együtt sétálgatni vagy csak kifeküdni a fűre és élvezni a jó levegőt, a szép környezetet.

A kert Rupert Edwards után kapta a nevét, aki 1944-ben vásárolta meg a területet, azzal a céllal, hogy továbbfejlessze, szépítse. 11 évvel később a parkot a városnak adta, akik tiszteletük jeléül az Edwards Gardens nevet találták a legmegfelelőbbnek. A park egyébként a Don River (folyó) mentén fekszik, ami azon két folyó egyike, mely Torontó város eredeti területét fogja át. Természetesen több túra- és bicikliútvonal keresztezi a kertet, de ma mi egyikhez sem csatlakoztunk, csak bóklásztunk kedvünk szerint. Néha csak leültünk az árnyékba, gyümölcsöket eszegettünk, néztük a tájat, az embereket és jókat beszélgettünk, nevetgéltünk. Mivel az Edwards Gardentől nem messze, a park területén belül (azaz a park által körülölelve) található Torontó "milliomos negyede", gondoltuk oda is elsétálunk és megnézzük a hatalmas kastélyszerű épületeket is, álmodozunk egy kicsit. Ezekből is láthattok pár képet majd az alábbiakban.
Összességében biztosan sétálgattunk a tűző napon 4-5 órát, így mondanom sem kell, hogy igen elfáradtunk a végére. :-) A séta végén, a Yonge/Eglinton környékén beültünk egy Licks-be, a jó hűvös étteremben pihentünk és ettünk egy jót, majd egy kis vásárlással zártuk a napot. Elvileg jövő hétvégére is van már tervünk, meglátjuk, hogy összejön-e...

Miközben írom ezeket a sorokat, a képek pedig töltődnek fel a netre, már este van. Holnaptól újra munka, bár eredetileg két hét szabadágom lett volna, amiből végül egy teljes hét sem lett, de hát ez van. Az üzletnek mennie kell, holnap meglátjuk, mennyi minden történt a majdnem egy hét alatt, míg zárva voltunk. A főnököm még Magyarországon van, ő csak egy hét múlva jön vissza, mindenki más szabadságon, így addig én viszem majd az üzletet. Remélem nem lesz borzasztó sok munka, és bírható lesz egyedül is. De gondolom igen, hiszen augusztus azért a nyugisabb hónapok közé tartozik. Szeptembertől várható majd az "őrület" újra, de addig van még pár hét. Hát igyekszem majd jól kihasználni és az érdekesebb történésekről továbbra is beszámolni.