csütörtök, november 15, 2012

Hasznos tippek, tanácsok a növényi alapú táplálkozás felé vezető úton 1.

Mivel én magam is csak pár hónapja vagyok tudatosan ezen az úton, így tiszta szívből még nem mondanám magamat teljesen vegánnak. De jó úton járok az biztos, hiszen azóta egyáltalán nem eszem húst, tojást vagy tejtermékeket. ;))
Azonban az utóbbi hónapokban rengeteget olvastam a témáról, amit örömmel megosztok mindenkivel, természetesen a saját tapasztalataim mellett. :) Több dolog van, ami sokat segített az elindulásnál és persze segítség azóta is minden nap.
Ime a számomra legfontosabb általános/"elméleti" tippek. (A konkrét gyakorlati tippeket egy második bejegyzésben gyűjtöm össze, mert rájöttem, hogy hiába az összefoglalás, így is túl hosszú lenne :)))

  • Ha túl nagy falatnak tűnik a váltás számodra, akkor ne ijesztd el magad a gondolattal! Gondolj inkább rá, mint egy folyamatos változásra (és ne hirtelen váltásra), amit te irányítasz, a saját tempódban, úgy, ahogy neked megfelel. Minden apró lépés számít, amire büszke lehetsz nap, mint nap! ;) Megtalálni a saját belső motivációdat a változásra óriási, ha nem a legnagyobb segítség. Én továbbra is hiszem, hogy elsősorban minden a fejben dől el.


  •  Amellett, amit készülsz elhagyni az étrendedből, legalább ugyanolyan fontos, amit pluszként beviszel. Azaz ne azt nézd, mit nem eszel, hanem milyen ételeket köszönthetsz újként! Engem nem is egy kellemes meglepetés ért már a pár hónap alatt és mindig kíváncsian várom az újabb felfedezéseket. :)
 
  •  Gyorsan az előző tipp mellé hozzátenném, hogy a főzés terén az egyik legnagyobb segítségem: a helyettesítés elmélete, amit egy nagyszerű vegán szakácstól, Roberto Martintól tanultam. Ő azt mondja, hogy felejtsük el, hogy vannak ételek, amiket egy vegán nem ehet. Egy receptet nézve elsősorban az elkészítés technikáját nézzük, s ne csak az összetevőket. Válasszunk ki recepteket, amiket nagyon szeretünk. Először ismerjük fel benne az elkészítési technikákat. Utána kategorizáljuk az összetevőket (úgy mint protein, folyadék, zsír stb), majd helyettesítsük a nem vegán összetevőket valami vegánnal. Mint pl. tehéntejet szójatejjel vagy rizstejjel stb.) Ha ez megvan, akkor készítsük el a receptet szokás szerint. ;)) Én például a hétvégén vegán töltött káposztát készítettem kétféle töltelékkel - hogy megnézzem, melyik jön be jobban Billnek és nekem - és meg kell mondjam, nagyon nagyon finom lett. ;)
(A kép Vera oldaláról származik, ami a saját képe. Én sajnos elfelejtettem képet csinálni. :)
  •  Az előző tippel valóban nagyszerű vegán ételeket tudunk kreálni. Azonban azt gondolom, fontos tanács lehet, hogy ne keressük minden ételben a régi, megszokott ízeket! Aki ezt teszi, gyakran csalódni fog. A hús nélküli ételek isteni finomak tudnak lenni, de természetszerűen nem ugyanolyanok, mint a húsos variációik. Itt is fontos az újra/másra való nyitottság. Több helyen olvastam, hogy érdemes pár hónapot adni magunknak, mire az ízlelőbimbóink is átállnak az új ízekre, ne várjuk, hogy mindent rögtön imádni fogunk. Persze ilyenek is vannak, de ha te nem tartozol ezek közé, az semmit sem jelent. Van, amihez néhányunknak több idő kell. :)

  •  Követve a fokozatosság elvét, sokan egyszerre csak egy állati terméket hagynak ki az étkezésükből. Ebben is, mint mindenben, fontos, hogy ismerjük önmagunkat és kövessük azt, ami számunkra a legjobb. Én pl. egyszerre hagytam fel mindennel, de nekem általában az ugorjunk fejest elve működik az élet más területén is. ;) Szóval csináljátok úgy, ami a testeteknek, lelketeknek jobban esik. Nagyszerű plusz egyébként az átállásban, hogy az ember megtanul újra jobban odafigyelni a saját testére. ;)
  •  Olvass a témáról és keress magadnak inspirációt! Nagyon sokat segít, ha találsz olyan (szak)embereket, akik felkeltik az érdeklődésed, akik elgondolkodtatnak, akik inspirálni tudnak a változásra. Páran az egyéim közül: 1) T. Colin Campbell - akinek 2005-ös könyve a The China Study alapjaiban rengette meg az orvostudomány mai hozzáállását az állati eredetű ételekhez. 2) Kathy Freston - akinek könyvei és szemlélete nagyon sokat segített számomra az elindulásban. Nézzetek meg vele pár videót ITT és ITT vagy ITT. 3) Kristina Carillo-Bucaram - Kristina egy fantasztikusan inspiráló, pozitív, életvidám személyiség, aki egyébként nyers vegán. Videói rengeteg inspirációt nyújtanak nap, mint nap. ITT tudjátok megnézni a videóit, ahol fel is lehet iratkozni rájuk. Nézzetek bele néhányba, érdemes! ;) 4) Olyan szakemberek, mint a torontói Joy McCarthy, aki egy holisztikus táplálkozási tanácsadó és kedves személyiségével, hasznos tanácsaival sokunkat megnyer az interneten vagy a tévé képernyője előtt. Az ő videóit ITT találjátok. 5) Vagy olyan hétköznapi emberek, anyukák, mint Robyn Openshaw (aka the Green Smoothie Girl), aki négy gyerekes anyuka és aki a gyerekei egészségügyi problémái okán magától váltott át egy más táplálkozásra és ért el fantasztikus eredményeket. Egyszer már feltettem tőle egy videót, ami nagyon megfogott, ahol a fiával demonstrálja azt, hogyan tanítsuk a kölköket az egészséges táplálkozásra. :)

  • Be kell valljam, sosem voltam nagy salátaevő. Nem sok emlékem van arról, hogy úgy igazán megkívántam egy nagy tál zöldsalátát... Igy számomra mai napig kihívás a zöldek megfelelő mennyiségben való bevitele az étrendembe. Ami sokat segít nekem e témában: 1. Rengeteg új salátareceptet keresgélek állandóan, amik tkp. alapvetően megváltoztatták a salátákhoz való hozzáállásom. Például itt van ez, vagy ez, vagy ez vagy pl. ez a recept is. Hát nem istenien néznek ki? :))) Szóval ne álljatok meg egy-két kedvelt, bevált receptnél. Mindig próbáljatok ki új recepteket, ami további inspirációt ad és új ízvilágot visz be a mindennapjaitokba. :) Tudom, hogy ez idő és energia, de nem sietünk sehová. A befektetett energia pedig többszörösen megtérül. 

  •  2. A zöld turmixok - amikról már ITT írtam a terhességem ideje alatt - szó szerint megváltoztatták az életem. ;) Ennél egyszerűbb, finomabb és éltetőbb módja rengeteg élő zöld evésének nincs is szerintem. Rengeteg pozitív hatásuk van, úgy mint lúgosítja a szervezetet, feltölt energiával, tele vannak immunerősítővel, ásványi anyagokkal, és pl. fehérjetartalmuk sem elhanyagolható. Természetesen mindenki variálhatja az összetevőket ízvilágának, kedvének megfelelően, de persze a változatosság itt is gyönyörködtet. :)
  • Nem igazán ismerem az otthoni ellátottságot, de szerintem a helyzet hasonló lehet, mint itt, azaz sok mindennek kapható vegán változata is. Igy például a tejnek, vajnak, tejfölnek, sajtoknak, sőt akár ún. húshelyettesítők is. Érdemes utánaérdeklődni a kapható termékeknek, talán többen meg fogtok lepődni, mennyi minden elérhető. Itt tenném azt is hozzá, hogy sokaknak talán az jut most eszébe, hogy de kinek van erre pénze? Azaz a vegán táplálkozás tuti jóval drágább. Őszintén szólva eleinte én is kételkedtem az ellenkezőjében, de rá kellett jönnöm, hogy valóban nem drágább! Gondoljatok bele, hogy a tej- és hústermékek sem olcsóak egyáltalán és ezek most mind szépen lassan kiesnek a heti bevásárlólistáról. Plusz sok mindent, mint pl. rizst, magvakat, lencsét, babot és egyéb hüvelyeseket az ember nagyobb mennyiségben is megvehet, ami mindig olcsóbb. :) 
Gardein termékek, amiket szeretek használni "húspótló" recepteknél
  • Keress barátokat, vegán csoportokat a környékeden vagy a neten, akik támogatni tudnak, vagy jótanácsokkal látnak el. Meglepő lehet, mennyire nem vagyunk egyedül! :)) Melegszívvel tudom pl. mindenkinek ajánlani drága barátnőm, Vera új oldalát, aki szintén vegánként étkezik a családjával együtt és aki nemrég külön blogot indított külön erről a témáról. Fantasztikus recepteket találtok majd az oldalán és mély, elgondolkodtató, inspiráló írásokat. Emellett szintén szeretném mindenki figyelmébe ajánlani egy blogos ismerősöm, Gréta munkásságát, aki otthon hírdeti a vegán életmód fantasztikus előnyeit. Grétának a nyíregyházi Kölcsey Televízióban van heti főzőműsora, ahol csak és kizárólag vegán ételek főz hétről hétre (azaz hús- tej- és tojásmentesen) és ha jól tudom, hamarosan könyv formában is megjelennek majd receptjei. ;)
  • A legvégére pedig talán azt tenném még ide, hogy a zöldségeket, gyümölcsöket illetően egyél a szivárvány minden színe szerint. Nekem most ez a téma van terítéken, azaz igyekszem minden héten valami újat behozni az étkezésünkbe. A színek önmagukban is gyógyítóak lehetnek, micsoda hatásuk lehet akkor a tányérunkon! :) Ime a csoportok... 
PIROS
- Gyümölcsök: alma, vérnarancs, meggy, cseresznye, áfonya, piros szőlő, grépfrút, piros körte, pomegránát, eper, málna, görögdinnye
- Zöldségek: répa, paprika, paradicsom, retek, piros burgonya, piros hagyma, rebarbara, cikória, cékla

SÁRGA/NARANCS
- Gyümölcsök: sárga alma, sárgabarack, egres, sárgadinnye, sárga füge, grépfrút, citrom, mangó, nektarin, narancs, papaja, őszibarack, sárga körte, ananász, datolyaszilva, mandarin, sárga görögdinnye
- Zöldségek: sárga répa, tök (butternut squash), sárga paprika, burgonya, tök (pumpkin), yellow summer squash (ez egy harmadik tökfajta, sajnos nem tudom magyarul a nevét), édesrépa, kukorica, édes krumpli

FEHÉR vagy BARNA
- Gyümölcsök: banán, datolya, kopasz barack, barna körte
- Zöldségek: karfiol, fokhagyma, gyömbér, articsóka, karalábé, gomba, hagyma, pasztinák, burgonya, salottahagyma, tarlórépa, fehér kukorica

ZÖLD
- Gyümölcsök: avokádó, zöldalma, zöld szőlő, kivi, lime, zöldborsó
- Zöldségek: articsóka, Arugula, spárga, brokkoli, kelbimbó, káposzta, zöldbab, metélő zeller, uborka, endívia, fejessaláta, mindenféle egyéb zöldlevelűek, okra, zöldhagyma, spenót, cukkini, póréhagyma, zöldpaprika, vizitorma

KÉK/LILA
- Gyümölcsök: földi szeder, fekete áfonya, feketeribizli, szőlő, szilva, bodza, füge, mazsola
- Zöldségek:  olivabogyó, lila spárga, lila káposzta, lila répa, padlizsán, lila paprika, burgonya, feketegyökér

A második részben egészen konkrét javaslatokat gyűjtök össze, legalábbis a számomra legfontosabbakat, legpraktikusabbakat. Addig is szép napokat mindenkinek! :)

5 megjegyzés:

Névtelen írta...

Hát sajnos azt hiszem, sosem tudnék lemondani az állati eredetű táplálékról - vagyis inkább azt mondanám, nem akarok. Hiszem azt, hogy a testünknek szüksége van rá, és mondom ezt úgy, hogy nagyon szeretem a zöldségeket és a gyümölcsöket is, a szójatejet is megiszom. De az nem ugyanaz. Már kiskoromban is imádtam nyers sárgarépát/krumplit/káposztát stb. rágcsálni és ezzel szerencsére ma is így vagyok. Akkor tudnám elképzelni a váltást, amit te is említettél: ha a gyermekeim vagy a férjem is erre rászorulna. A zöld turmixnak utána fogok nézni, nem rossz ötlet. Természetesen nem ítélek el senkit aki követi ezt az életmódot, de én nem hiszem, hogy mi átállnánk rá... Azért érdekes amit írsz, várom a folytatást! :)

Livia írta...

Szia Terike,

Semmi baj azzal, hogy nem akarsz lemondani az allati eredetu etelekrol. Azt tedd, ami jo neked, amit a tested diktal. Az ilyen mely valtozasok akkor mukodnek igazan es hosszutavon, ha az igeny belulrol jon (vagy persze, ha valamilyen betegseg miatt muszaj... de a fejben akkor is atall valami). En csak megosztom mindazt az infot, ami engem megerint az utobbi idoben es mindenki azt tesz ezzel, ami jol esik. :) El tudom kepzelni, hogy vannak, akik a cim hallatan mar tovabb sem mennek, azaz el sem olvassak a bejegyzest, de biztosan vannak olyanok is, akikben megmozdul, elindul valami belulrol.

Az jo, ha szereted a nyers zoldsegeket, gyumolcsoket. En gyerekkent legjobbak a karalabet imadtam nyersen ragcsalni. Visszanezve egyebkent azt latom magamon, hogy gyerekkent nagyon keves zold levelet ettunk. Erre nagyszeru szerintem a green smoothie. ;)

Remelem jol vagytok! Udv! L.

Globetrotter írta...

Draga Livim, en is orulok, hogy te is megfogalmazod es leirod az ezzel kapcsolatos gondolataidat, tapasztalataidat! Mind egyutt tanulunk! S mennyire erdekes belegondolni, hogy vagy 10 eve nem lattuk egymast? ket kulonbozo kontinensen elunk, teljesen mas az eletunk, mas dolgok vesznek korul es hatnak rank es megis ugyanazon az uton indultunk el, kis ido eltoltodassal! S nem csak mi, de meg hanyan masok, akiket mi magunk is ismerunk, es mindez egy belulrol jelentkezo igeny, ami belso szemelyes fejlodesunk resze! Hat nem fantasztikus? Mondja barki, hogy nem erezni a fejlodest, ami vegbemegy minden szinten, hiszen kezzel foghato, szemmel lathato, tapasztaljuk naprol-napra :)) Cheers to Health and Happiness! Hugs

Ildikó írta...

Szia Livi!

Ismét nagyon érdekeseket írtál. Nekem most főleg a színek szerinti csoportosítás tetszett. :) Ez új volt még nekem. Nálam is belülről indult meg a változás nyáron, egyszerűen azt éreztem, hogy már nagyon nehéz a szervezetemnek a sok hús. Olyan nehéznek éreztem magam. (pedig én sosem ettem sok húst). És azóta sokkal jobb. Persze igyekszem mindennek utánanézni (én is ilyen utánanyomozós vagyok), mert hiánybetegséget nyilván nem szeretnék magamnak. Bár ahogy ezt írom, azért kérdőjeles, hogy a húsban mi van, amire nekünk embereknek szüksége van...

Várom a következő inspiráló bejegyzést. Addig is szép vasárnapot,
Ildikó

Livia írta...

@Vera, hihetetlen a 10 év, az biztos. Annyira jó lenne már valahol összefutni a világban! Remélem előbb-utóbb ez is összejön hamarosan! :)
A továbbiakban mindenkit irányítok hozzád a témával kapcsolatban, mert imádom az új blogod!! Puszik!!

@Ildi: köszömöm a kedves szavaid! :) Ahogy Vera is írta, milyen érdekes, hogy egyre több ismerősöm, barátom érez hasonló belső késztetést valamiféle változásra. Szerintem ez nagyszerű és nagyon inspiráló is egyben!

Nekem is vannak/voltak olyan kérdéseim néha, mint Neked, de utánajárva kiderül, hogy hús miatti hiánybetegség nem igen létezik. Bennünk van még szerintem az a fajta berögződés, amit gyerekkorunk óta hallottunk, hogy a hús vagy a tej egészséges és szükségünk is van rá. De valójában mindent megkaphat a szervezetünk a növényekből, amire szüksége van. :) Sőt!

Bármikor örömmel olvasom a további tapasztalataidat! :) Puszi!