szerda, április 29, 2009

"Egypercesek" 33.

Szerencsésen visszaérkeztünk a jamaikai utunkról, ahol szinte mondanom sem kell, fantasztikusan éreztük magunkat. :) Napsütés, tengerpart, nyugalom, reggae music... s még sorolhatnám, mi minden volt része a múlt hetünknek. Jó hír, hogy nem voltunk rajta azon a gépen, amit éppen a felszállásunk előtt pár órával akart eltéríteni egy jamaikai férfi. Igaz, a gépek ugyanabból az országból ugyanabba az országba tartottak, azonban a szóban forgó repülő Halifaxból szállt fel. Mire mi megérkeztünk a montego bay-i repülőtérre, éppen a CanJet gép mellé, minden olyan csendes és nyugodt volt, hogy semmit sem sejtettünk, csak később tudtunk meg, mi is történt pár órával azelőtt ugyanott.

Annyi, de annyi mesélnivalóm van Jamaikáról és Negrilről és az élményeinkről, hogy egyenlőre fogalmam sincs, mikor lesz időm mindent leírni. Mindenesetre igyekezni fogok, de semmiképpen nem akarom összecsapni a jamaikai útleírásokat, szóval majd jönnek szépen sorjában, ahogy időm engedi. :)
Addig is íme egy kis ízelítő az ottani napjaink hangulatából. Miközben a parton pihentünk, olvasgattunk, gyakran sétáltak el mellettünk helybéli zenészek, akik meg- megálltak egy-egy reggae dallam erejéig. Ez a férfi volt a kedvencünk, aki saját dalait játszotta.
Mi nagyon élveztük, remélem ti is! :))



Oh island in the sun from Livia on Vimeo.

péntek, április 17, 2009

Jamaica

Ezen a héten már kezd melegedni az idő errefelé is. Tegnap volt az első nap, amikor már kicsit melegem is volt és nem csak fáztam egész nap. Végre, végre, végre!! :) Azonban abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy jövő héten még melegebb tájakra utazunk, s nem is akárhová - Jamaicába. :))))))
Ohh igen, jövő hét hétfőn már a parton üldögélünk, sétálgatunk, s én valószínűleg vadul fényképezgetek. ;)) Így jövőhét vége felé nem tudok majd jelentkezni újabb bejegyzéssel, de utána ígérem, bepótolom az elmaradást. Mivel azonban egy ideje már olvasgatok Jamaicáról, így előzetesben megosztok most veletek pár alapinformációt az országról. :)

Jamaica egy, a Karib-tengeren fekvő szigetország, ami 234 km hosszú és 80 km széles. Kb. 145 kilométerre van Kubától és 190 km-re attól a szigetcsoporttól, amin Haiti vagy a Dominikai Köztársaság található. A harmadik legnépesebb anglofón ország Észak-Amerikában az USA és Kanada után. A sziget neve az őslakos taíno indiánok „xaymaca” szavából származik, aminek jelentése: „a források szigete.” Felfedezése után spanyol birtok volt az ország, majd az angolok kezébe került.

Jamaica a karib-térség harmadik legnagyobb országa. A sziget belseje otthona az ún. Kék-hegységnek, amit keskeny, homokos partszakasz ölel körbe. A fontosabb városok: Kingston, Portmore, Spanish Town, Mandeville, Ocho Ríos, Port Antonio, Montego Bay és Negril. (Mi Negril mellé utazunk majd, egészen a szigetország nyugati csücskébe.) A Jamaicában található Kingston-öböl az egyik legnagyobb természetes öböl a világon. Változatos felszíni formáinak és egész létezésének oka a dél- és észak-amerikai kőzetlemezek egymáshoz préselődése, aminek hatására a Nagy-Antillák szigetcsoport többi tagjával együtt kiemelkedett a tengerből. Országszerte találunk turistalátványosságokat, amik egész évben vonzzák az érdeklődőket, úgy mint a Dunn's River Falls nem messze Ocho Ríostól, az YS vízesést Szent Elizabethnél vagy a Blue Lagoont Portlandben. (Az alábbi képen a Dunn's vízesésen másznak felfelé az emberek.)


Természetesen az éghajlat trópusi, azaz meleg és párás. A sziget hegyes-völgyes belsejében azonban az éghajlat némileg hűvösebb, mint a sík parti területeken. Évszakos hőmérséklet változások tulajdonképpen nincsenek, a nappali átlaghőmérséklet 31 °C, az éjszakai pedig 21 °C körül alakul. Mivel Jamaica az atlanti-óceán hurrikán övében fekszik, így a múltban egy-két hurrikán megtépázta már az országot. Pl. 1951-ben és 1988-ban a Charlie és Gilbert hurrikánok több halálos áldozatot is követeltek. 2000-ben Ivan, Dean és Gustáv is hatalmas viharokkal okoztak kisebb károkat az országban.

A 2001-es népszámlálás szerint Jamaica lakosságának több, mint 90 %-a afrikai leszármazottaktól származik. Bevándorlók Jamaicába is érkeznek, elsősorban Kínából, Haiti-ről, Kubából, Kolumbiából és más latin-amerikai országokból. A hivatalos nyelv az angol, de a jamaicai 'patois' nyelvet is beszéli a lakosság legtöbbje.
Annak ellenére, hogy Jamaica kis ország, kultúrája igen gazdag és világszerte ismert. A szigetország pl. számtalan zenei stílus őshazája: 'reggae', 'ska', 'mento', 'rocksteady', 'dub', 'dancehall' és 'ragga'. Az amerikai hip-hop zene is jamaicai közvetítéssel alakult ki, mégpedig a New Yorkba vándorló jamaicaiak révén, akik kezdetben reggae és dub zenékre mesélték történeteiket. A Londonba vándorló jamaicaiaknak pedig a 'drum and bass' stílust köszönhetjük. A legismertebb jamaicai Bob Marley, aki halálának évfordulóját nemzeti megemlékezési napnak nyilvánították a szigetországban.

Hát ennyit most elöljáróban, a többit majd ha visszaérkeztünk, azaz miután személyes tapasztalatokról is beszámolhatok. :) Addig is mindenkinek nagyon kellemes hétvégét és jövő hetet!


szerda, április 15, 2009

Torontó mások szemével 17.

Őszintén szólva, az utóbbi időben eléggé háttérbe szorult a 'Torontó mások szemével' kategória, pedig Egypercesek híján kaphatott volna nagyobb szerepet. Ráadásul sok-sok nagyszerű kép készült a legutóbbi bejegyzés óta, de ígérem, ezentúl igyekszem majd többször megosztani az általam kedvelt fotósok Torontóról készült képeit.
Íme pl. Sam Javanrouh április 12-ei képe, ami mutatja, miben volt részünk az utóbbi napokban.

Rainy day at Dundas Square by Sam Javanrouh

szombat, április 11, 2009

Happy Easter!


Nagyon kellemes húsvéti ünnepeket kívánok minden kedves blogolvasónak, és szép tavaszi napokat, hosszú sétákkal, meleg napsütéssel!

péntek, április 10, 2009

Lights Out Toronto!

Újra itt a tavasz (mármint majdnem), s ezzel együtt a vándormadarak tavaszi migrációja. Az évi két vándoridőszak tavaszi ideje március közepétől kora júniusig tart.

Madarak mindig is éltek városi környezetben, ezzel sosem volt probléma. Galambok, sirályok, verebek vagy seregélyek mind-mind azon madarak közé tartoznak, akik itt vannak velünk egész évben. Viszont az éves vonulások idején a madarak száma ugrásszerűen megnövekszik a városban. Ezek azok a madarak, akik a költőhelyükre jönnek fel Kanadába minden tavasszal, majd mennek le délre a nyár végén, hogy a telet melegebb helyen töltsék. S ők azok is egyben, akik képtelenek alkalmazkodni a városi élethez, így minden évben óriási számban történnek velük 'balesetek' a sok-sok fény illetve a hatalmas üvegablakok láttán, hiszen a legtöbben éjszaka repülnek. Ez okozza, hogy nagyon sokan ütköznek az épületeknek repülés közben. A számok elég sokkolóak: 100 millió és 1 billió között van azon maradak száma, akik csak(!) Észak-Amerikában a fent említett ütközés következtében halnak meg minden évben! (A képen egy bagoly 'nyomát' látjuk az ablakon ütközés után.)

Erre igyekszik a város minden évben felhívni a figyelmet azokkal a poszterekkel, amiket ilyentájt a metrókon, buszokon is láthatunk. Például ilyenekkel:


A poszterek mellett információs füzetek, újságbéli hírdetések, hűtőmágnesek stb. igyekeznek tájékoztatni arról, mit tehetünk mi.

A figyelemfelkeltő kampány mellett a város kidolgozott egy részletesebb, a témában jobban elmélyedő tervet is, amit építészek, várostervezők, épülettulajdonosok, managerek és magánszemélyek részére alakítottak ki, azaz mit tehetnek ők, hogyan előzhető meg a veszély a vándormadarak számára. Akit érdekel, kukkanton bele itt (pdf. formátum).

Végül, de nem utolsó sorban meg kell említenem egy olyan szervezetet, akik már a 'baj' bekövetkezte után lépnek a képbe. A szervezet neve FLAP, azaz Fatal Light Awarness Program. Ők azok, akik minden évben sok-sok sérült madarat szednek össze, gyógyítják meg, majd engedik őket újra szabadon. Az első tíz éves fennállásuk alatt több, mint 11.000 madarat mentettek meg ily módon. Munkájukhoz természetesen ők is örömmel várják az önkéntesek jelentkezését. Ha valakinek van akár csak pár órája is hetente a madarak megmentésére, majd a rehabilitációs központba való szállításukra, jelentkezzen a FLAP-nél. A weboldalon minden infó megtalálható.
És mit tehetünk mi, magánszemélyek, ha sérült madarat találunk?

1. Keressünk elő egy kis papírdobozt, aminek teteje is van és tegyünk az aljára egy tiszta törlőkendőt. (Ételt vagy italt nem kell!)
2. Vágjunk kis lyukakat a doboz oldalára.
3. Végezzünk egy gyors állapotfelmérést, anélkül, hogy megérintenénk a madarat.
  • Rögtön a rehabilitációs központba kell szállítani a madarat, ha
  • láthatóan vérzik,
  • nagy mennyiségű tolla hiányik,
  • bármiféle asszimetria tapasztalható, pl egyik szeme zárva, a másik nyitva vagy az egyik szárnya normális állapotban, a másik nem...,
  • egyik vagy mindkét szárnyát a testétől eltartja,
  • olyan területen volt, ahol több, mint egy órája már képtelen volt repülni....
4. Egy tiszta kendővel takarjuk le a madarat, a fejét és szemét is beleértve és tegyük finoman a dobozba.
5. SOHA semmit ne tegyünk a madár szájába, ne akarjuk etetni, itatni!
6. Zárjuk le a dobozt és takarjuk le a kendővel.
7. Ha a madáron nem észleljük a fenti tünteteket, hagyjuk a dobozban valami csendes helyen (fürdőszoba, vécé) legalább egy óráig, majd a fürdőszoba ajtaját zárva tartva nézzünk be a dobozba, hogy normális állapotban találjuk-e a madarat (mindkét szeme nyitva, tollai nincsenek felfújva, izgatott attól, hogy benéztünk hozzá stb). Ha igen, vigyük ki a szabadba.
8. Ha a madár ügyesen kirepült a dobozból, valószínűleg rendben lesz. :)
9. Ha nem repül ki, vagy elég ügyetlennek tűnik, akkor vigyük el az állatmentő központba.
10. Ha madár nem egy felnőtt, hanem még kicsi, mindenképpen hívjuk fel a központot instrukciókért, mielőtt szállítanánk.

Végül hadd mutassak pár szép és érdekes 'torontói' madarat.

kedd, április 07, 2009

National Volunteer Week

Az egyik legnagyszerűbb dolog, amit szeretek Kanadában, az az önkénteskedéshez való hozzáállás. :)
Az itteni kultúra abszolút természetes része, hogy az emberek önkénteskednek, fiatalok, középkorúak és idősek egyaránt. Borzasztóan örülök, hogy ez pl. Chris életének is szerves része. Jelenleg éppen a kistestvére iskolájában önkénteskedik... nagyon jól bánik a gyerekekkel. :) Az idősek körében szintén nem ritka az önkéntes munka, hiszen miután nyugdíjba mentek, továbbra is szeretnék magukat hasznosnak érezni és visszaadni valamit a közösségnek. Erre nagyszerű lehetőségeik vannak városszerte. A kanadai családok életéhez gyakran hozzátartozik, hogy a szülőktől kezdve a gyerekekig mindenki önkénteskedik időnként. Pár adat:
  • 11,8 millió kanadai, azaz a 15 év feletti lakosság 45%-a önkénteskedett valamilyen nonprofit szervezetnél 2004-ben.
  • Az átlagosan felajánlott órák száma 168, ami több, mint 2 billió önkéntes órát jelentett szintén ugyanebben az évben. Az órák száma ált. az évek számával növekszik 139-től 245-ig.
  • A 15-24 éves fiatalok 55%-a, a 25-34 évesek 42%-a, a 35-44 évesek 51%-a és a 65 felettiek 32%-a önkénteskedett 2004-ben. Nem rossz, ugye?
  • Majdnem minden önkéntes elmondta (92%), hogy visszaadni valamit a közösségének az egyik döntő indok volt a választásukban.
És hogy miért írom mindezt éppen most?
Április 19 és 25-e között tartják Kanadában a Nemzeti Önkéntes Hetet (National Volunteer Week). Természetesen nemcsak ezen a héten, de az év minden napján támogatja Kanada az önkéntes munkát és az idejükből adakozni kívánókat, hiszen ahogy mondják: ez alapvető fontosságú egy egészséges közösség/társadalom kiépítéséhez. S ahogy a számok is mutatják, ezt nem csak mondják, de teszik is.

Én otthon nagyon régóta önkénteskedtem, szerencsére az életemnek ez otthon is szerves része volt. Míg egyetemre jártam, persze egyszerűbb volt időt keríteni rá; később, munka mellett gyakran már "csak" éjszakai műszakokat tudtam vállalni. Soha soha egyetlen percet nem bántam az önkénteskedésre fordított időből, hiszen egyrészt az élmények rengeteget formáltak, alakítottak; másrészt az érzés, hogy ingyenesen, önkéntesek segíthetek, nekem mindig hatalmas energiát adott. Tudva, hogy valami igazán értelmeset, hasznosat teszek. :) Itt is önkénteskedtem már itt-ott alkalmanként, de jelenleg éppen egy hosszabbtávú elkötelezettséget keresek magamnak. Információs estekre, interjúkra járok, hogy megtaláljam azt a szervezetet, akikkel a legjobban "összepasszolunk" tevékenység, időbeosztás stb. szempontjából. :) Az egyik szervezet, akiknél keresgélni lehet, a Volunteer Toronto oldala itt található.

Ha pedig már önkéntesség, mindenképpen meg kell említsek egy szerintem fantasztikus kezdeményezést, aminek neve Timeraiser. Sajnos én az ezévi torontói - s egyben itt hatodik alkalommal megrendezett - eseményről már lemaradtam, de aki Hamilton, Calgary, Vancouver, Edmonton vagy Ottawa közelében él és érdekli a dolog, még talán vehet jegyet. De miről is van szó? 2002-ben egy baráti társaság azon gondolkodott, hogyan lehetne a legegyszerűbben értelmes, hasznos önkéntes munkát találni. Ez a gondolat ma, 7 évvel később egy országos kezdeményezéssé nőtte ki magát, ami egyre több városban bukkan fel minden évben. A dolog lényege az önkéntes munka további támogatása, illetve annak hosszútávon való beépítése a mindennapokba. Arról nem is beszélve, hogy a helybéli művészeket is támogatja.
Hogyan? Hadd mutassam be a dolgot rajzokkal! :)


Szóval:
Megérkezünk a tett színhelyére, ahol a környékbeli szervezetek asztalainál sok-sok, önkéntes munkásokat kereső szervezettel ismerkedhetünk, beszélgethetünk. Idő van, végignézhetjük, ki felel meg számunkra a legjobban, no és persze mi kiknek felelünk meg. Ha sikerült a párosítás, adjuk le adatainkat és jöhet a program második, szintén izgalmas része, a csendes aukció. Ebben a szakaszban a környék/város művészeinek képeire, festményeire voksolhatunk, ahol azonban nem az nyer, aki a legtöbb pénzt, hanem aki a legtöbb önkéntes munkát ajánlotta rá (a korábban kiválasztott szervezetnél). :) A maximum 125 óra. A megnyert festményt/képet a következő Timeraiser aukción adják át, miután valóban "ledolgoztuk" az óráinkat.
A tavalyi torontói aukcióra több, mint 600-an jöttek el, és a művek 90%-a el is érte a maximum felajánlható órát. Több, mint 21,000 dollár gyűlt össze a torontói művészek karrierjének segítésére, 11,500 feletti önkéntes óra felajánlásával.
Szerintem a kezdeményezés nagyszerű, érdemes másfelé is tovább hinteni a magot.
Egy kis kedvcsináló:



szombat, április 04, 2009

Info-to-go


A Torontóba látogató turisták tájékozódását segítendő, nemrég 23 új információs oszlopot állítottak fel a városban.
Az egyedi külsejű oszlopokat a Városháza építésze ihlette, mely oszlopok többek között térképeket is rejtenek specifikusan azok környékét illetően. Turistalátványosságok, történelmi emlékek, a hely és a helyi közlekedés ismertetése csak pár érdekesség az INFOTOGO térképeinek. Egy beépített rendszernek köszönhetően $2 dollárért színes, kihajtható zsebtérképet is vehetünk, aminek egyik oldalán a belváros, a másikon az egész város térképe található. A legtöbb infó tábla ingyenesen végighallgatható információkkal is szolgál a környék látványosságairól.

Itt találjuk az INFOTOGO oszlopokat:

Queens Quay-Harbourfront
283 Queens Quay, north side, just W of Harbourfront Centre

CN Tower-Rogers Centre
Bremner Blvd. north side, across from Roundhouse Park

City Hall-Nathan Phillips Square
Queen St. W, north side at Bay St. &
Queen St. W, north side, just south of reflecting pool

Yonge-Dundas Square - East side, across from Olympic Spirit

University Avenue @ Richmond - centre blvd, south side

University Avenue @ Dundas - centre blvd, north side

Village of Yorkville Park
Cumberland, just west of subway entrance, close to Avenue Rd

Toronto Reference Library - Yonge St. east side

Bloor-Annex - Matt Cohen Park, Bloor St. South side at Spadina

Simcoe Park - Front St., north side, across from Convention Centre

Metro Square - King St., south side, between Roy Thompson Hall & Metro Hall

Queens Park East - N/W corner of Queens Park Circle & Wellesley

Queens Park South - N/E corner of University Ave. & College

Queens Park West - Queens Park Circle & Hoskin

Kew Gardens - Queen St E

Woodbine Park - Lakeshore Blvd. E at Coxwell

Allen Gardens - Jarvis, east side, south of Carleton

First Canadian Place Parkette - King St. north side at York St.

Rosedale Subway - Bud Sugarman Parkette, Yonge St., East side at Aylmer

Don Valley Golf Course - Yonge St. West side, north of Wilson

St. Clements Parkette - Yonge St. West Side at St. Clements

Eglinton Park - Eglinton Ave W, North side at North Toronto Mem. Community Centre

Parkette - Avenue Road at Macpherson