szombat, július 23, 2011

Majdnem rekord


Ezen a héten valami elképesztő meleg volt/van errefelé, csütörtökön pedig majdnem rekordot is döntöttünk: nagy esély volt rá, hogy Torontó történelmének valaha legmelegebb napját éljük meg. A végén nem lett rekord, pedig a párával együtt 51 fokot mértek napközben!! Az alaphőmérséklet 37.1 celsius volt, ami pár fokkal maradt alatta az 1936-os rekord hőségnek (40.6). Akkor két héten keresztül volt rendkvüli meleg majd' egész Észak-Amerikában. Szabályosan megsült gyümölcsök lógtak a fákról és 1.180 ember halt meg a kegyetlen melegben Kanadaszerte (az USA-ban több, mint 5000 ember). 

Csütörtökön sajnos nem tudtam az irodában ülni egész nap, hanem jönnöm-mennem kellett, és az az érzés, amit dél körül éreztem, szinte leírhatatlan. Amikor nem mozgott a levegő, akkor is az volt az érzésem, hogy forró levegőt fújnak rám és pár perc séta után úgy kimerültem, mintha órák óta gyalogolnék... Alapvetően is sok vizet iszom, de aznap annyit ittam, hogy fogalmam sincs, hogy hogy nem kellett valami bokrot keresnem minden sarkon... ;))

1955 óta mindenesetre ez volt a legmelegebb július 21-e, sőt a valaha legmelegebb júliusi nap a városban. Minden nyári tábor benti foglalkozást tartott a gyerekeknek, senkit nem vittek ki, hiszen túl sokat kint tartózkodni aznap különösen veszélyes volt. A woodbine-i lóversenypálya fennállása óta először mondta le az aznapi versenyt és a lovakat is szigorúan fedett helyen kellett tartaniuk. A UV index olyannyira magas volt, hogy percek alatt le lehetett égni.



Hogyan nézett ki mindez a számok tükrében?

  • Ontario tartomány energiafelhasználása délután 3 órakor 25.298 megawatt volt.
  • A maximum energiakapacitás Ontarióban 26.111 megawatt.
  • A legalacsonyabb csütörtöki hőmérsékletet reggel 6 órakor mérték: 26.6 celsius. (Ez egyébként rekord lett a város történelmében.)
  • A normál minimum július 21-én: 17 fok.
  • A nagy meleg miatt jónéhány uszoda majdnem éjfélig tartott nyitva.
  • Hiába nem csütörtök lett a legmelegebb nap Torontóban a 37.1 fokkal (páratartalommal 51), még így is leköröztünk aznap olyan városokat, mint Kingston, Jamaika - 29 fok, Santo Domingo - 30 fok vagy Lahore - 32 fok.


Hogyan hat a rendkívüli meleg az ember szervezetére?

Amint nyomasztó meleg éri a testünket, az azonnal életveszélyt érzékel és rögtön hűteni próbálja magát. A szivünk gyorsabban ver, hogy felgyorsítsa a bőrfelületünk vérellátását, elkerülvén a kritikus belső szervek túlhevülését. Mirigyeinken keresztül izzadás formájában igyekszik a test hőt párologtatni a további hűtés érdekében. Ha azonban mindezek mellett tovább emelkedik a testhőmersékletünk, drasztikus folyamatok indulhatnak el, ami bizonyos szervek károsodásához és halálhoz is vezethet. A statisztikák is azt mutatják, hogy az USA-ban több ember hal meg a perzselő hőségtől, mint hurrikán, villámlás, tornádó, árvíz és földrengés következtében együttesen. (!)



A hatvan év felettiek vannak kitéve leginkább a hőség okozta problémáknak. Ha valaki azonban nem fitt, túlsúlyos, vagy szívbetegségben, cukorbetegségben szenved esetleg keringési problémákkal küzd, számukra jóval magasabb a hőség okozta rizikó, mert ezek a betegségek befolyásolják a szervezet hőmérsékletszabályozó képességét. Így pl. végzetes szívinfarktus esélye a túlsúlyosok között 3.5-ször akkora, mint az átlag testsúllyal rendelkezőknél.

Szakemberek szerint a testhőmérséklet egy-egy fokos emelkedésénél, egy átlagember szive 30-val ver többet percenként. Így a meleg különösen megterhelő a szív- és érrendszerünknek mindenféle mozgás nélkül is.
Az idősek mellett a 2 éven aluliakra is különösen oda kell figyelni, hiszen az ő szerveztük még nem teljesen kifejlett a hőmérséklet szabályozására. Ha testünk hőmérsékelete 39.4 fok fölé emelkedik, sejtjeink károsodhatnak és bizonyos szerveink működése leállhat.



Az ilyen embertelen melegben tehát a legjobb légkondicionált/hűtött helyiségben tartózkodni. Ha muszáj kimenni, akkor igyekezzünk a legkevesebbet mozogni, azaz kertészkedni, futni stb. legjobb a korai vagy a késői órákban. Igyunk rengeteg folyadékot és ne várjuk meg, amíg szomjasak leszünk.
A testünk egyébként idővel(!) képes alkalmazkodni a kinti adottságokhoz. Ne felejtsük el, hogy az ember alapvetően trópusi élőlény, fantasztikus alkalmazkodási képességgel. 

Mindenesetre mindenki nagyon vigyázzon magára, társaira és a háziállatokra, aki ilyen és hasonlóan meleg helyen tartózkodik. A nyár nagyszerű dolog, de minden csak mértékkel jó igazán. :) További szép hétvégét mindenkinek!


(A fenti képek mind július 21-én készültek a városban.)

szombat, július 09, 2011

Torontó jólététől


Múlt héten indult útjára a "Wellbeing Toronto" nevezetű weboldal béta verziója. Az új weboldal arra ad lehetőséget az oda látogatóknak, hogy feltérképezzék és összehasonlítsák Torontó különböző területeit szociális, gazdasági, civil stb. mutatók alapján. Olyan kérdésekre is választ kaphatunk, mint pl. melyik városrészben van a legtöbb sportépület; hol van a legtöbb buszmegálló, sőt arra is, hogy van-e a kettő között összefüggés. (A válasz erre a kérdésre egyébként "igen, van", hiszen több sportpálya, edzőterem, hokipálya stb. van a külvárosi területeken, ahol általában több a buszmegálló is. A belvárosban ugyanis vannak más közlekedési eszközök is.)
Akit érdekelnek az ilyen és ehhez hasonló statisztikák a várossal kapcsolatosan, próbálja ki az oldalt. Ime néhány példa ízelítőül. (A weboldal csak a szűkebb értelemben vett Torontót veszi alapul, azaz nem a GTA-t - Greater Toronto Area.)

1.-2. Az első térképen az átlag családi bevételek városi elosztása látható. Könnyű átlátni, merre élnek a leggazdagabbak Torontóban. :) Középen, a legsötétebb színnel ábrázolt városrész neve "Bridle Path-Sunnybrook-York Mills". A Bridle Path utcája egyfajta városi nevezetesség is, amerre a milliomosok élnek és nem egy ismert világsztár villája áll ott. Nos, arrafelé az éves családi bevétel 678.935 dollár. Csak összehasonlításképpen: amerre mi lakunk, ott az éves átlag bevétel 84.386 dollár, míg a környéken, ahol dolgozom 81.403 dollár.
A második képen az átlagbevételek elosztásának egyenlőtlenségei láthatók. Érdekes módon a Bridle Path környékén a legkisebbek az egyenlőtlenségek az egész városban, ami azt jelenti, hogy a legtöbb ott lakó család 678 ezer dollárhoz közeli bevétellel büszkélkedhet évente, hiszen alig van a családok között kilengés.



3-4-5-6. A harmadik kép a látható kisebbségek eloszlását mutatja Torontón belül, amiből jól látszik, merre élnek igen meghatározó többségben és merre kevésbé. Ezen a képen az összes kisebbség összevonva látható,


míg a másodikon a feketék területi elosztása látható, 


a harmadikon az araboké,


az alábbin pedig az oroszul beszélőké. Meglepő volt számomra, hogy az oroszoknak fent északon mekkora közösségük lehet. Természetesen többfelé élnek ők is a városban, de az adatok alapján Westminster környékén meghatározó arányban élnek a többi ott lakóhoz képest.


7. Az alábbi térkép a városban élő munkanélküliek területi elosztását mutatja. Szépen látszik, hogy a munkanélküliek legnagyobb számban a külvárosi területeken vagy egészen a belvárosban laknak.


8. A nyolcadik térképen azon városi épületek eloszlása látható, amelyek 2002 és 2008 között ún. "zöld" átalakításon (green retrofits) mentek keresztül annak érdekében, hogy működésük energiatakarékos legyen.


9. Az utolsó képről a helyi foglalkoztatottság aránya olvasható le. A Bay utca környéke kb. 180.000 embert foglalkoztat, ami Ajax és Pickering lakossága lehetne együttvéve, magyarországi viszonylatban pedig kb. Miskolc lakosságáról beszélhetünk. Ezzel a szemben a Lambton Baby Point nevű városrészben dolgoznak a legkevesebben, összesen 391 személy.



Én a fentiekben csak olyan eredményeket mutattam be, melyek az egész városra vonatkoztak és csak egyetlen mutató/indikátor alapján. Az oldal lehetőségek ad arra is, hogy kiválasszunk egy-egy városrészt és kifejezetten arról nézhessünk adatokat, de arra is, hogy több szempontot egyszerre vizsgálhassunk, vagy akár hogy összehasonlítsunk több városrészt egy-egy szempont alapján. A jelenlegi 148 vizsgálható mutató csoportjai: demográfiai, gazdasági, egészségügyi, környezetvédelmi, biztonsági stb. Aki kedvet kapott a további nézelődéshez, kattintson ide,  majd a Get Started gombra.